KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Lidovec Benešík: Rusko prozradilo stav demokracie v zemi, jejich reakci na Koněva nelze akceptovat
Zpět

Lidovec Benešík: Rusko prozradilo stav demokracie v zemi, jejich reakci na Koněva nelze akceptovat

Přidáno 14. 4. 2020
Ilustrační foto
Forum24.cz

Na konci minulého týdne zahájil vyšetřovací výbor Ruské federace trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. O kroku rozhodla radnice Prahy 6, agentura TASS však jmenuje přímo starostu městské části Ondřeje Koláře (TOP 09). Jeho postoj kritizoval prezident Miloš Zeman, podpory se však Kolářovi dostalo napříč politickými stranami.

„Stíhání demokraticky zvolených komunálních představitelů za výkon jejich pravomocí cizím státem, nota bene retroaktivně, je neakceptovatelné a svědčí o stavu právního státu a demokracie v Ruské federaci,“ říká lidovecký místopředseda Ondřej Benešík.

Lidovci předně odmítají i vměšování Ruské federace do kompetencí demokraticky zvolených zástupců. Jak upozorňují, rozhodnutí sochu prozatím přemístit do depozitáře, je podle nich výlučnou pravomocí zastupitelstva Prahy 6.

Samotnou reakci ruských orgánů navíc označuje Benešík nejenom za nepřiměřenou, ale také v přímém rozporu s aktuálním stavem pomníků a hrobů československých legionářů na ruském území. „Tamní úřady o ně mají podle platných dohod řádně pečovat,“ dodává.

Více zde.

kategorie Z médií