KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Lidovec Bartošek: Jsme poctiví, ale pomalí. Musíme vypadnout z kanceláří mezi lidi
Zpět

Lidovec Bartošek: Jsme poctiví, ale pomalí. Musíme vypadnout z kanceláří mezi lidi

Přidáno 23. 1. 2020
Ilustrační foto
Deník N

Jan Bartošek chce na sobotním sjezdu po osmi letech ve funkci místopředsedy KDU-ČSL povýšit. „Pokud stranu povedu, bude se hodně jezdit a hodně pracovat. Nebude to osm hodin denně,“ upozorňuje v rozhovoru pro Deník N.

V čem jste lepší než vaši protikandidáti Marian Jurečka a Tomáš Zdechovský?

Jsou to moji kámoši.

A v čem jste lepší než vaši kámoši?

Takhle jsem nad tím nikdy nepřemýšlel. Já jsem s nimi vždycky spolupracoval.

Pokud je chcete porazit, čím delegáty přesvědčíte, že budete lepším předsedou?

Jsem týmový hráč, dotahuji věci do konce, vyhovuje mi manažerské řízení a jsem náročný na sebe i na tým, se kterým spolupracuji. Abych sám dobře pracoval, potřebuji šikovné lidi v týmu. Oni jsou prostě šikovní do týmu. Pokud uspěji, chtěl bych je jako místopředsedy.

A oni tedy týmoví hráči nejsou?

Já kluky nechci hodnotit. Spíš přemýšlím, co do toho chci dát já, co můžu nabídnout. Nechci se vůči nim vymezovat, nevidím v tom smysl.

Ohlásil jste kandidaturu po panu Zdechovském, takže asi věříte, že ve vedení strany nabídnete něco lepšího než on. Co to bude? 

Jsem sportovec. A základem každého úspěchu je zdravá soutěž, protože motivuje. Tomáš je spíš vázán k Bruselu, já jsem v Česku. Mám za sebou zkušenost s českým parlamentem. Mám třeba výhodu, že jsem nebyl v exekutivě. Cestu mám vyšlápnutou od komunální politiky, začínal jsem odspodu. Byl jsem zastupitelem na městě, místostarosta. Když jsem pracoval jako terapeut, fungoval jsem jako manažer.

Podle vás se tedy delegáti nebudou rozhodovat o jednotlivých kandidátech, ale o směřování strany?

Každý z nás tří představuje trochu jinou vizi, jiný způsob vedení strany. Pro mě vždy bude zásadní, aby strana zůstala jednotná. Ale teď je klíčový úspěch v krajských a senátních volbách. Ty také ukážou, jak se dá spolupracovat v rámci politického spektra, jak se drží slovo a jak se k sobě partneři chovají. A jestliže uspějeme i v senátních volbách, můžeme otevřít diskusi jak do parlamentních voleb.

Úkolem ale je, aby KDU-ČSL byla silná strana, která nebude řešit pět procent, a jestli bude, nebo nebude ve Sněmovně. Pro to bychom měli udělat dvě věci. Musíme být sami silní a mít schopnost prosadit náš program.

A máme hledat neproblémové průniky. Největší shodu vidím s ODS. Ale nyní jsou všechny varianty otevřené a jako naprosto klíčový úkol vidím, abychom ve volbách do Poslanecké sněmovny nepropadli. Měli bychom mít takový výsledek, abychom byli schopni sestavit vládu.

Odemknutý článek naleznete zde.
 

kategorie Z médií