KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Lidovci představili přísnější postih za propagaci nacismu. Hrozit by mohlo osm let, návrh má mezi po
Zpět

Lidovci představili přísnější postih za propagaci nacismu. Hrozit by mohlo osm let, návrh má mezi poslanci podporu

Přidáno 11. 6. 2020
Ilustrační foto
Hospodářské noviny (ihned.cz)

Už jen použití portrétu nacistického vůdce Adolfa Hitlera na tričku nebo hákového kříže na hrnku by mohlo být v budoucnu trestné. Hrozil by za to až osmiletý trest vězení. Úterní jednání ústavně právního výboru ukázalo, že plán předsedy klubu lidovců Jana Bartoška má poměrně širokou podporu mezi poslanci. Výbor však konkrétní znění nových paragrafů zatím neschválil, ale ani neodmítl. Jeho členové po Bartoškovi chtějí, aby upravil některé pasáže.

Pokus poslanců zpřísnit zákony postihující propagaci nacismu ale třeba také stalinského sovětského režimu souvisí s aktivitami nakladatelství Naše vojsko. To před třemi lety prodávalo trička a hrnky s lékařem Josefem Mengelem či zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem a také popelníky právě s Hitlerem. Letos nakladatelství přišlo s kalendářem představitelů nacistické říše, kteří mají na svědomí miliony životů během druhé světové války. Ředitel nakladatelství Emerich Drtina se v médiích hájí tím, že svým zbožím chce pobavit lidi a vydělávat peníze. Prozatím ale kontroverzní zboží z e-shopu Našeho vojska zmizelo. A například v sekci popelníky zůstaly jen tři verze, takže si jejich zákazníci mohou típnout cigaretu třeba o portrét prezidenta Miloše Zemana, Donalda Trumpa nebo Vladimira Putina.

Případ s kalendářem začala pražská policie podle Deníku N řešit tento týden. Není ale jisté, jak tato snaha skončí. Už prodeji triček se totiž kriminalisté věnovali a před dvěma lety jej museli odložit. Problém tehdy podle policie byl, že neměli v rukou nástroj, který by soudu umožnil trestat samotné zobrazování symbolů nacismu. V Česku je trestná podpora a propagace režimů potlačujících práva lidí a prokázat někomu, že zboží slouží jako nástroj propagace se kriminalistům v případu triček nepodařilo. S podobným problémem se před dvěma lety potýkali i aktivisté v Polsku. Ti protestovali proti tomu, aby tamní e-shop Allegro prodával suvenýry s nacistickými symboly či nahrávky a knihy s touto tématikou. Léta se nic nedělo, protože i tady naráželi na to, že nelze obchodníkům prokázat úmyslnou propagaci ideologie. Server nakonec podle Českého rozhlasu zboží z nabídky před dvěma lety stáhnul.

A právě těchto potíží s dokazováním ze strany policie se Bartošek chytil a navrhuje zavést v českém právním řádu dva nové trestné činy. "A to trestný čin šíření propagandistického materiálu hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a trestný čin použití symbolů hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka," jmenoval nově navrhované trestné činy Bartošek. V prvním případě by pachateli hrozily až tři roky vězení, v tom druhém až osmiletý trest. V zákoně je přitom jednoznačně vyjmenované, že by soudy mohly postihovat prodej, výrobu, dovoz, vývoz, nabízení symbolů, představitelů nebo třeba i nahrávek vůdců takových násilných režimů jako byl například německý nacismus nebo Sovětský svaz. Zakázané by byly i symboly jako hákový kříž a typický pozdrav - tedy třeba hajlování. Některé tyto projevy jsou trestné už nyní, návrh zákona je ale upřesňuje. Známý je případ muže, který vloni v dubnu podle soudu na Praze 1 hajloval na předvolební akci hnutí SPD na Václavském náměstí. Muž se proti rozsudku odvolal.


Více zde.

kategorie Z médií