KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Lidovci navrhnou kompromis ohledně byznysu exekutorů. Vybírat by si je mohli věřitelé podnikatelů, s
Zpět

Lidovci navrhnou kompromis ohledně byznysu exekutorů. Vybírat by si je mohli věřitelé podnikatelů, samoživitelky i oběti zločinů

Přidáno 28. 4. 2020
Ilustrační foto
Deník N

Sněmovní podvýbor pro exekuce se tento týden sejde nad změnami exekučního řádu. Mezi ně přibyl zcela nový návrh předsedy podvýboru Marka Výborného, který by v případě, že pro něj lidovci seženou podporu, znamenal částečné zavedení principu teritoriality – tedy omezení byznysu exekutorů. Výborný chce, aby nynější stav, kdy si exekutora vybírá věřitel, zůstal zachován u dluhů podnikatelů a také u vymáhání výživného a náhrady škody z trestné činnosti. Ve všech ostatních případech by exekutora přidělil soud na základě dlužníkova bydliště.

Mezi návrhy na změnu exekucí, které kombinují současný stav – tedy svobodnou volbu exekutora ze strany věřitele – a úplnou teritorialitu, kdy by exekutory věřitelům přiděloval soud, přibyl další. Jeho autorem je předseda sněmovního podvýboru pro exekuce Marek Výborný z KDU-ČSL.

Ten navrhuje, aby si exekutora nadále mohli vybírat věřitelé pouze ve dvou případech. Jednak ti, kterým peníze dluží fyzická či právnická podnikající osoba.

„V případě, že budu vymáhat po povinném, který má IČO, jedno zda po fyzické či právnické osobě, pak by mi zůstala možnost si exekutora zvolit, protože to vymáhání je složitější. V ostatních případech by nastoupil princip teritoriality,“ řekl Deníku N Výborný. Dodal, že svobodná volba exekutora by u fyzických podnikajících osob, tedy u OSVČ, zůstala zachovaná, i kdyby jejich dluh nepocházel z podnikání, ale například ze spotřebitelského úvěru.

Druhou výjimku by měli mít podle Výborného matky, kterým partner neplatí alimenty, a oběti trestné činnosti. „V případě vymáhání výživného a v případě vymáhání škod z trestné činnosti u úmyslných trestných činů zůstane svobodná volba exekutora také zachovaná,“ řekl Deníku N poslanec. Svůj návrh označuje pracovním názvem „spotřebitelská teritorialita“.

Celý článek zde.

kategorie Z médií