KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Lidovci chystají usnesení, kterým by sněmovna nazvala dění na Ukrajině genocidou
Zpět

Lidovci chystají usnesení, kterým by sněmovna nazvala dění na Ukrajině genocidou

Přidáno 27. 4. 2022
Ilustrační foto
FORUM24

Lidovci navrhnou koaličním partnerům a později celé dolní parlamentní komoře, aby sněmovna označila zločiny ruského vojska na Ukrajině za genocidu, jak je o to během víkendového sjezdu v Ostravě požádal ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis. Uvedl tehdy, že český parlament by měl reagovat tak, jak to již schválili v Estonsku a Lotyšsku. Předseda sněmovního klubu KDU-ČSL Marek Výborný dnes ve sněmovně novinářům řekl, že chystá návrh usnesení tak, aby ho mohl předložit koaličním partnerům z vlády SPOLU a PirSTAN a příští týden plénu sněmovny.

Vraždění lidí v Buči a v dalších ukrajinských městech ruskými silami označila sněmovna za válečný zločin podle mezinárodního práva počátkem dubna. Česko by se podle dnešního usnesení dolní komory mělo zapojit do příprav pro ustanovení mezinárodního soudního tribunálu pro souzení pachatelů všech zločinů spáchaných Ruskou federací na Ukrajině.


„Ruská federace se dopustila zločinu agrese proti Ukrajině, rozpoutala v Evropě rozsáhlou a nikým nevyprovokovanou válku, usiluje o zničení mezinárodního pořádku založeného na pravidlech, útočí proti svobodě, liberální demokracii a západní civilizaci založené na respektování lidských a občanských práv každého jednotlivce,“ stojí v usnesení. Zločinem bylo podle sněmovny i ruské obsazení Krymu a části území východní Ukrajiny před osmi lety. „Ruská federace musí nést za rozpoutání války následky, a to včetně platby reparací,“ uvedli poslanci.

Více zde. 

kategorie Z médií