KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Lidovci chtějí uzákonit učení na dálku, vláda je proti
Zpět

Lidovci chtějí uzákonit učení na dálku, vláda je proti

Přidáno 21. 7. 2020
Ilustrační foto
ihned.cz

Ze dne na den se během koronavirové krize vyprázdnily školy a děti místo do lavic zasedly doma k počítačům a tabletům. Učitelé jim látku vysvětlovali on-line a narychlo museli řešit, jak má taková výuka vypadat. Poslanci KDU-ČSL teď navrhují, aby se možnost učit na dálku pro základní školy stala od příštího roku součástí školského zákona. Zatím ji mají jen střední nebo vyšší odborné školy. Vláda s návrhem nesouhlasí, záležet tak bude na poslancích, zda návrh schválí.

Jeden z autorů návrhu, lidovecký místopředseda sněmovního výboru pro vzdělávání Jiří Mihola, vysvětluje, že by školy měly mít tři možnosti − učit jako obvykle ve třídách, učit on-line na dálku nebo obě možnosti kombinovat. Konkrétní pravidla pro distanční výuku by podle něj mělo stanovit ministerstvo školství. On-line výuka by tak v budoucnu měla být možná i v běžném režimu, nejen v krizové situaci.

"V žádném případě nechci nahradit výuku ve třídě tou on-line. Také chodím se studenty na exkurze, ale neznamená to, že musíme být v terénu pořád," uvedl pro HN Mihola, který působí na Masarykově univerzitě. Vyučování on-line vidí jako vhodný doplněk nynější praxe. "Ukázalo se, že některé žáky vedla krize k větší samostatnosti. Proto chci, aby školy takovou možnost ze zákona měly," říká Mihola. Návrh by podle něj mohl pomoct handicapovaným nebo jiným žákům, pro které je každodenní docházka do školy komplikovaná.

Vláda ale s návrhem nesouhlasí. Obává se toho, že by školy začaly učit pouze na dálku a děti by pak do nich vůbec nemusely chodit. "Distanční, případně kombinované vzdělávání by mělo být u základních škol spíše doplňkem k denní formě," píše vláda ve svém stanovisku, které mají HN k dispozici. Tvrdí také, že by častější využití výuky na dálku, jež navrhují lidovci, přineslo školám velký nárůst administrativy.

Více zde.

kategorie Z médií