KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Lidovci chtějí uzákonit dálkovou výuku na základních školách
Zpět

Lidovci chtějí uzákonit dálkovou výuku na základních školách

Přidáno 29. 6. 2020
Ilustrační foto
blesk.cz

Vzdělávání žáků na dálku by mělo být ze zákona možné i pro základní vzdělání. Ve školské novele to navrhli poslanci opoziční KDU-ČSL. Předloha reaguje na zavření škol při epidemii nového koronaviru. Skutečnost, že zákon distanční výuku v základních školách neumožňuje, přináší podle předkladatelů problémy.

Výuka na dálku nebyla zajištěna s ohledem na dostupnost počítačového vybavení pro všechny žáky ve stejné míře a není jasné, zda ji lze zahrnout do hodnocení pro vysvědčení, napsali autoři v důvodové zprávě. Chtějí proto také, aby ministerstvo školství muselo vydat pro jednotlivé formy vzdělávání pravidla.

Stejně jako na středních a vyšších odborných školách by měla být podle návrhu i na školách základních možná vedle dálkové i kombinovaná výuka, tedy střídání denní například právě s dálkovou. Změny by byly podle předkladatelů přínosné i v jiných situacích než jen při epidemiích, například při nemoci žáka, jeho pobytu v zahraničí nebo v případě dětí rodin, které provozují pouťové atrakce či cirkusy.
 

„Změna legislativy by zároveň umožnila nastartovat masivnější finanční investice do digitalizace vzdělávání,“ napsali předkladatelé v důvodové zprávě. Jde podle nich o vybavení škol, učitelů i žáků počítačovou technikou a o podporu tvorby digitálního obsahu.

Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Není však jasné, zda Sněmovna stihne novelu projednat do konce volebního období.

 

kategorie Z médií