KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Lež se musí přestat brát jako norma. SPOLU za to bude bojovat, říká Marek Výborný
Zpět

Lež se musí přestat brát jako norma. SPOLU za to bude bojovat, říká Marek Výborný

Přidáno 4. 10. 2021
Ilustrační foto
forum24.cz

Někdejší předseda a nynější poslanec za KDU-ČSL Marek Výborný v rozhovoru pro deník FORUM 24 vysvětlil, kam chce koalice SPOLU po říjnových volbách do poslanecké sněmovny směřovat. Zhodnotil také koaliční kampaň a prozradil, jaké kroky v tématu zadlužování a exekucí mohou lidé očekávat. „Babiš používá jako politický nástroj lež, a i to byl jeden z důvodů mé kandidatury v rámci koalice SPOLU. Věci, kdy lež se stává normou, snad ustanou. Alespoň my s tím chceme bojovat,“ říká v rozhovoru poslanec Výborný.

Do voleb zbývá už jen pár dní. Těšíte se, až celé předvolební „šílenství“ skončí? 

Budu upřímný, těším se. Konečně zas budu mít více času na své děti a rodinu, což je pro mě to nejdůležitější. Musím se přiznat, že teď to opravdu šidím. Pro úspěch a vítězství koalice SPOLU chci ale udělat vše, co je v mých silách. Změna je skutečně blízko a já tvrdím, že volby nevyhrajete z plakátu nebo z billboardu. Musíte být mezi lidmi, mezi voliči. 

My jsme v Pardubickém kraji každý den na náměstích a návsích obcí a měst, každý den chodíme takzvaně „ode dveří ke dveřím“, tak jak to dělal například Sebastian Kurz v Rakousku anebo jak to standardně dělají američtí politici. S lidmi se bavíme o jejich starostech a radostech. Snažíme se jim vysvětlit, proč je ta změna tak důležitá a co bychom udělali lépe než současná vláda Andreje Babiše. 
 

Řekl jste dva klíčové pojmy, které jsou s kampaní SPOLU spojeny. „Změna“ je jeden ze sloganů kampaně koalice a „ode dveří ke dveřím“ je způsob, jaký jste zvolili pro oslovení voličů. V čem by ta hlavní „změna“ měla podle vás být?
Současná vláda se neřídí žádnou strategií a vizí. Současná vláda se rozhoduje podle včerejšího průzkumu veřejného mínění nebo podle toho, co se přes noc psalo na sociálních sítích. Takhle není možné řídit Českou republiku. Tímto způsobem nelze vládnout. Plně to naplňuje rysy populismu, a to my nechceme. Chceme se vrátit k odpovědnému vládnutí s jasnou strategií a vizí do budoucna. Abych byl konkrétní, tak se podívejme na věci, které se týkají pandemie covid-19 a toho, jak na ni vláda reagovala. Přesněji řečeno, spíše nereagovala. Opatření neměla žádnou strategii.

Řada učitelů stále neví, co je v budoucnu bude čekat. Nevědí, co nastane, když se ve třídě objeví jeden pozitivní žák na covid. V jednom kraji pošle hygiena do karantény celou třídu, v kraji druhém naopak jen děti, které byly s pozitivním žákem v kontaktu. Je to chaos. Pak je tu ale také růst cen, inflace nebo nedostupnost bydlení. Česko v těchto otázkách potřebuje jasnou vizi a koalice SPOLU ji nabízí. 

Více zde. 

kategorie Z médií