KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Lékař z opozice: O frustraci pacientů, chybách při očkování i aroganci na party v hotelu
Zpět

Lékař z opozice: O frustraci pacientů, chybách při očkování i aroganci na party v hotelu

Přidáno 29. 1. 2021
Ilustrační foto
Blesk.cz

Je lékařem, primářem, členem Ústředního krizového štábu. A také poslancem a členem opozičního Anticovid týmu. Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) na vlastní kůži zažívá, jaká je aktuálně situace v českých nemocnicích. Upozorňuje na to, že zatímco čísla stagnují, únava zdravotníků dál roste. Vládě vytýká chyby během očkování, omlouvání se za výpadky dodávek vakcín však má částečně za výmluvy. A coby ortoped přináší osobitý pohled k debatě o otevření skiareálů.
Česko se nyní dostává do potíží v oblasti očkování – kvůli nedostatku vakcín, což je věc, kterou vláda tak úplně ovlivnit nemůže. Co říkáte na pozastavení očkování a doporučení ministerstva, aby se 1. vakcíny nyní neaplikovaly, aby mohlo dojít na druhé dávky?  

Je to velmi závažný problém, i my jsme zavaleni telefonáty a maily takřka neustále. Je to velmi svízelné, těžko si lze představit, že lidé, kteří už dostali dle struktury priorit skupin první dávku, tak že by nedostali druhou. Tím by se očkování devalvovalo. Je z toho velmi těžké východisko, je potřeba, aby byly co nejdřív dodávky obnovené.

Trochu bych oponoval v tom, že vláda nemůže situaci úplně ovlivnit. Vláda sice nemůže v tuto chvíli vyřešit situaci se snížením dodávek, to skutečně není v moci vlády, ale co je problém, bylo nerovnoměrné rozdělení vakcín do krajů, kdy Praha, Brno, Ostrava dostaly větší podíl v přepočtu na počet obyvatel. V menších krajích je to pak problém, protože se tam nedostalo ještě ani na mnohé zdravotníky, a kdyby nemocnice nedaly všanc některé ze svých přidělených dávek na očkování seniorů, tak by tady to očkování seniorů nad 80 let skoro ještě ani nezačalo. To jsou třeba věci, které vládě vyčítám.

Více zde.

kategorie Z médií