KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií „Krádež a pokrytectví.“ Kraje a města odmítají platit za stát kompenzace
Zpět

„Krádež a pokrytectví.“ Kraje a města odmítají platit za stát kompenzace

Přidáno 19. 5. 2020
Ilustrační foto
Seznamzpravy.cz

Město Brno by v případě schválení vládního návrhu na kompenzační bonus firmám přišlo asi o 200 milionů korun, Jihomoravský kraj asi o 382 milionů. Proti plánu státu již vznikla petice starostů.

Kraje, města a obce by se podle vládního návrhu měly podílet na kompenzačním bonusu podnikatelům, a to třetinou. „Vláda, pokud navrhuje kompenzace, by je měla hradit ze státního rozpočtu. Nebylo to s námi konzultováno, předjednáno, je to v podstatě krádež a pokrytectví zároveň. Je to stejná situace, jako by vám soused říkal, že dává peníze na charitu a že vy také máte dávat peníze na charitu. A potom byste zjistili, že třetinu vzal z vaší peněženky. To je pro mne nepřijatelné,“ uvedl zastupitel kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který je i starostou Velatic na Brněnsku.

Kompenzační bonus má pomoci společnostem s ručením omezeným na úkor příjmů obcí, měst a krajů, na výdaji se mají podílet třetinou. Senát ale návrh v uplynulém týdnu vrátil zpět Sněmovně, která o něm znovu rozhodne. Grolich uvedl, že v případě schválení vládního návrhu by jen Jihomoravský kraj přišel asi o 382 milionů korun. Náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) řekl, že v případě Brna by to bylo asi 200 milionů. Hladík uvedl, že to je částka, kterou Brno každoročně dává do rekonstrukce škol a školek.

Společníci malých firem postižených koronavirem mají podle návrhu vlády dostávat stejně jako živnostníci podporu 500 korun za den. Senát ale minulý týden návrh vrátil Sněmovně se změnou zdroje peněz pro výplatu příspěvku tak, aby ho vyplácel stát ze státního rozpočtu. Vládní koalice názor Senátu ve Sněmovně zřejmě přehlasuje. Podle odhadů tak přijdou obce o 11 miliard a kraje asi o čtyři miliardy korun. Stěžují si, že tak nebudou mít na investice.

Více zde.

kategorie Z médií