KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Konec žvanění ve Sněmovně. Změníme jednací řád a chceme souhlas opozice, říká Bartošek (KDU-ČSL)
Zpět

Konec žvanění ve Sněmovně. Změníme jednací řád a chceme souhlas opozice, říká Bartošek (KDU-ČSL)

Přidáno 21. 5. 2022
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

V Poslanecké sněmovně vznikne skupina, která má zabránit dlouhým opozičním obstrukcím. Jejím šéfem má být místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Ten CNN Prima NEWS v rozhovoru popsal, jak má skupina „žvanění“ v dolní komoře zabránit. Prioritou bude změna jednacího řádu, Bartošek by ale rád také „obrousil hroty“ s opozičními kluby ANO a SPD. Na změně se s nimi chce shodnout, protože si uvědomuje, že v opozici může brzy zase sedět současné vládnoucí uskupení.

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) mluvila o tom, že má v dolní komoře vzniknout pracovní skupina, která má předcházet obstrukcím. Vy máte být jejím šéfem. Co by měla taková skupina dělat?
Byl jsem pověřen tím, abych se ujal novelizace jednacího řádu, což je vždy velmi složitý a náročný proces, který není vždy korunován úspěchem. V tento moment budu rozesílat mail na všechny poslanecké kluby, aby za sebe delegovaly jednoho člověka, který se bude změně jednacího řádu věnovat.

Práce to nebude úplně jednoduchá, protože na možnosti blokovat projednávání v jednacím řádu se nahlíží jinak, když jste v koalici, a jinak, když jste v opozici. Protože jsem zažil i opoziční lavice, tak vím, že v případě některých zákonů bylo dobře, že jsme měli možnost některé věci zpomalovat. Například že se nám podařilo zastavovat to, aby dostavbu jaderné elektrárny Dukovany realizovaly Rusko nebo Čína. Dneska se ukazuje, že náš postup byl správný.

Budeme se tedy snažit najít rovnováhu mezi tím, aby opozice mohla vyjádřit svou nevoli, a na druhou stranu, aby koalice byla schopná prosadit své priority. Tedy to, s čím jsme šli do voleb. Lidem jsme slíbili, že řadu věcí změníme. A k tomu potřebujeme, aby Sněmovna fungovala. I lidem v mém okolí se hrozně špatně vysvětluje řada nesmyslných jednání přes noc, nesmyslné žvanění, které není k věci, ale jede se jen zdržovací taktika. Neštve to jen poslance, ale i lidi mimo Sněmovnu. Nechápou, proč se především opoziční poslanci ANO a SPD takhle chovají.

Řekl jste, že ve skupině by měli být zástupci všech klubů. Jak bude vaše jednání vypadat a co byste mohli na jednacím řádu změnit?
Bylo by dobré, aby kluby delegovaly někoho, kdo už má zkušenost s jednacím řádem, kdo už tu byl a ví, jak jednání Sněmovny funguje. Na začátku bychom se mohli inspirovat v některých zahraničních parlamentech, jak to tam funguje. Myslím, že je na místě otevřít otázku, jakým způsobem probíhají interpelace, zda jsou efektivní, zda se finální čtení zákonů musí konat vždy pouze ve středu a v pátek, nebo je možné je dělat i v jiné dny.

Současně bychom se mohli bavit o přednostních právech nebo o tom, jakým způsobem má na začátku schůze probíhat jednání o úpravě programu, protože to jsou v současné době hlavní body, kterých opozice zneužívá a blokuje kvůli nim projednávání. Ale znovu říkám, že mou ambicí je najít pokud možno vyvážený model tak, aby ti, kteří jsou dnes v koalici a příště budou v opozici, nežehrali na tom, že jsou ukráceni na svých právech.

Více zde. 

kategorie Z médií