KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií KOMENTÁŘ TOMÁŠE ZDECHOVSKÉHO: Organizovaný zločin vysává peníze z rozpočtu EU
Zpět

KOMENTÁŘ TOMÁŠE ZDECHOVSKÉHO: Organizovaný zločin vysává peníze z rozpočtu EU

Přidáno 31. 1. 2022
Ilustrační foto
INFO.CZ

Organizovaný zločin vysávající evropské peníze je na vzestupu. Podle agentury Europol je rozpočet EU v současnosti ohrožený organizovaným zločinem dokonce nejvíce v historii. Hrozbu představují zejména podvody s daní z přidané hodnoty, podvody v oblasti společné zemědělské politiky a při veřejných zakázkách. Jedná se o problém pro celou EU včetně Česka, protože evropský rozpočet kvůli tomu každý rok přichází o desítky miliard eur. Spolu s kolegy z výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu (CONT) jsem proto vypracoval zprávu, které se zabývá dopadem organizovaného zločinu na unijní finance.

Pandemie vše zhoršila

Podle nedávných zjištění se míra pronikání organizované trestné činnosti do zadávání veřejných zakázek v EU pohybuje mezi 2,7 a 3,6 % celkových výdajů. Například v období 2014–2020 mohlo být z Fondu soudržnosti EU v důsledku organizované trestné činnosti zpronevěřeno 1,9 až 2,6 miliardy eur. Spolehlivost těchto odhadů je pro nedostatek dostupných údajů sice omezená, přesto však ukazují na závažnost problému. 

Na výdajové straně rozpočtu EU se to týká dotací. Podle Europolu se počet takových případů v průběhu let neustále zvyšuje. K podvodům s dotacemi dochází v oblastech, jako je zemědělská politika, politika soudržnosti, výzkum a vývoj a environmentální politika. Podvodné žádosti o granty a veřejné zakázky EU se obvykle zakládají na nepravdivých prohlášeních. Mnoho těchto podvodných činností provádějí organizované zločinecké a mafiánské skupiny.

Pandemie celou situaci ještě více zhoršila. Organizovaný zločin a podvodníci dostali řadu nových příležitostí. Ostatně bezprecedentní nárůst výdajů EU v souvislosti s plánem na podporu oživení NextGenerationEU skýtá významný potenciál pro zneužívání finančních prostředků. Velký problém nyní představují i podvody se zdravotnickým materiálem či daňové úniky.

Více zde. 

kategorie Z médií