KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Komentář Tomáše Zdechovského: EU se musí postavit za pronásledované křesťany
Zpět

Komentář Tomáše Zdechovského: EU se musí postavit za pronásledované křesťany

Přidáno 3. 12. 2019
Ilustrační foto
Forum24.cz

O tom, že křesťané celosvětově patří k nejpronásledovanějším skupinám lidí, se vědělo či alespoň tušilo už dlouho. Málokoho proto překvapila zpráva britského ministerstva zahraničí z letošního května, kde se potvrdilo smutné prvenství. Co s tím? Může něco udělat EU?

Podle zprávy je naprostá většina (až 80 %) pronásledovaných věřících křesťanského vyznání. Jestli je tedy ve světě nějaké skutečně pronásledované náboženství, je to rozhodně křesťanství a mělo by se vystupovat proti těm, kteří tvrdí opak nebo se snaží současný stav bagatelizovat. Člověk nemusí být věřící, aby chápal, že podobný přístup ničemu dobrému nepomáhá. Svobodu vyznání bychom měli bránit za všech okolností a všude.

Situace v některých částech Blízkého východu se ale, jak uvádí už zmíněná zpráva, blíží ke genocidě. Ať to řeknu přesně: „Úroveň a povaha pronásledování dosahují takových rozměrů, že se pravděpodobně blíží mezinárodní definici genocidy podle definice přijaté OSN.“ Zároveň se ve zprávě jen potvrzuje to, co už mnozí z nás tušili: Tento problém byl dlouho opomíjený, předně z důvodu politické korektnosti. 

Nejhorší je situace v Asii a Africe

Výčet zemí, kde je třeba řešit pronásledování křesťanů, je velmi dlouhý. Při pohledu na různé mapy pronásledování křesťanů zjistíme, že mají jedno společné: Jednoznačně nejhorší situace panuje v oblasti Asie a severní části Afriky. Není proto od věci zmínit zde alespoň stručně dění v některých zemích, v nichž musí křesťané čelit různým formám útlaku.

Výše jsem už zmínil oblast Blízkého východu. Pravdou ale je, že pronásledování je silně přítomné i v muslimských zemích ležících mimo tuto oblast. Právě proto jsem se stal členem delegace pro vztahy s jižní Asií, kam spadá také Pákistán, kde je situace pronásledovaných křesťanů dokonce jedna z nejhorších na světě. Ve známost vešel případ dnes už naštěstí zachráněné křesťanky jménem Asia Bibi, která strávila několik let v cele smrti kvůli obvinění z rouhání. Ten však představuje jen pomyslnou špičku ledovce. Útoky na křesťany, které si často vyžádají i oběti na životech, zde bohužel nejsou ničím výjimečným.

Více zde.

 

kategorie Z médií