KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Komentář Tomáše Zdechovského: Daň z nabytí nemovitosti by se měla zrušit
Zpět

Komentář Tomáše Zdechovského: Daň z nabytí nemovitosti by se měla zrušit

Přidáno 22. 1. 2020
Ilustrační foto
Forum24.cz

Kdo si chce v Česku pořídit vlastní nemovitost, musí počítat s neúměrně vysokými náklady. Na hypotéku i na daň z nabytí nemovitosti, kterou zcela nelogicky platí kupující ze svých už zdaněných příjmů. Prodávající pak také platí daň z příjmu a u novostaveb nad 120 m2 je třeba počítat ještě s navýšením ceny o 21 % DPH.

Získat vlastní bydlení je čím dál těžší kvůli tomu, že se bytů staví málo. Viníkem jsou předně složité stavební zákony, kdy se co do délky vyřízení stavebního povolení dlouhodobě řadíme kdesi po bok Nigeru a Kamerunu. Konkrétně nás aktuálně Světová banka řadí na 157. místo ze 190. Osobně chápu, že změna takto komplexních zákonů není záležitost dnů, ale co už naprosto nechápu, jsou různé daně, které jsou s prodejem a nabytím nemovitosti spojené. Tady vyloženě platí pravidlo: „zdaň všechno, co se hýbe! A protože to bude málo, zdaň to aspoň třikrát!“ 

Daň z nabytí nemovitosti činí 4 % z ceny, platí ji kupující a při současných cenách realit činí často 100 tisíc i více korun. Takže si ze zdaněného platu musíte našetřit 15 % jako základ na hypotéku a pak si pomalu vzít ještě jednu další půjčku, abyste zaplatili daň z toho, že jste si za našetřené peníze něco koupili (a pak každý rok platíte za to, že to máte, ale to už jen tak na okraj). A pozor, je dost možné, že i cena bytu nebo domu sama o sobě byla navýšena o další daň, konkrétně o tu z přidané hodnoty, která bude 15–21%. 

Nejabsurdnější na celé dani z nabytí nemovitosti je, že se vztahuje na něco, co už bylo předtím zdaněno na straně prodávajícího. Ten totiž musí přiznat prodej nemovitosti jako příjem a i z něho zaplatit odpovídající daň. Jedná se tedy o danění již předtím několikrát zdaněných peněz. Ještě se v tom vyznáte? Dává vám to smysl? Mně teda ne. A trvám na tom, že bez daně z nabytí by se Česká republika rozhodně obešla stejně, jako třeba sousední Polsko či Slovensko, které ji také nemají.

Celý komentář zde.

 

kategorie Z médií