Pozítří to budou už tři týdny, kdy ruský prezident Vladimir Putin spustil invazi na Ukrajinu. Z bleskového obsazení čtyřiačtyřicetimilionové země se „operace“ změnila na pomalé dobývání, kvůli kterému každým dnem umírají nevinní civilisté, včetně dětí. Západní svět válku tvrdě odsoudil a uvalil na Rusko sankce, které potápí ekonomiku země dolů.
Putina musí příšerně bolet hlava, když sleduje zprávy, jak odcházejí z Ruska další a další světové firmy, jak přicházejí nové a tvrdší sankce, které ochromují ekonomiku státu. Pravděpodobně se na spoustu scénářů připravoval, ale tak tvrdou, rychlou a jednotnou odpověď nejspíš nečekal.
Přibývají další sankce
Evropská unie včera rozhodla o čtvrtém balíku sankcí, jehož cílem je omezit vývoz luxusního zboží a komponent do energetiky a také dovoz oceli. Sankce zasáhnou další oligarchy, jejichž majetky v členských státech EU půjdou k ledu. Pozitivní zprávou je, že se k mezinárodním sankcím přidal i Izrael.
Sankce jsou efektivním nástrojem, jak postupně dotlačit představitele daného státu k tomu, aby začali měnit své názory a neuvrhli svou zemi do absolutní chudoby. Jejich účinnost se projeví až za nějakou dobu a bohužel nezachrání životy nevinných Ukrajinců.
Odstřihněme je od SWIFTu
Ukrajinci pochopitelně čekají efektivnější kroky, které by vedly k ukončení války. Proto bychom měli tlačit na odstřihnutí všech ruských bank od SWIFTu a pokračovat v plošnějších sankcích, které budou mít dopady na další odvětví ruského průmyslu.
Nabízí se také totální odstřihnutí se od ruské ropy a plynu. Na tom už ale v EU shoda nepanuje, protože některé státy jsou na zmíněných komoditách z Ruska velmi závislé. Tento krok by znamenal vyšší ceny energií a pohonných hmot v členských zemích a také nespokojené občany. Naštěstí už zima v Evropě končí a další rok se můžeme zásobit u jiných spojenců. Otázka je tedy jednoduchá, je více život a svoboda, nebo plná nádrž auta za nízkou cenu?
Více zde.