KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Komentář Šárky Jelínkové (KDU-ČSL): Podpora v bytové nouzi
Zpět

Komentář Šárky Jelínkové (KDU-ČSL): Podpora v bytové nouzi

Přidáno 8. 6. 2022
Ilustrační foto
Katolický týdeník

Pokud člověk nemá zajištěné důstojné bydlení, dostává se do začarovaného kruhu, z něhož se těžko vystupuje. Pomoci z nejhoršího může nový zákon.

Současný systém podpory není dostačující, lidí v bytové nouzi přibývá nebo žijí v nedostačujících podmínkách. Sociální dávky na bydlení nebyly doposud vynakládány efektivně a bohužel zbývá i velký prostor pro obchodníky s chudobou. Otázka vhodného bydlení je velmi aktuální pro důchodce, mladé lidi, děti opouštějící dětské domovy, lidi ze sociálně slabších skupin, handicapované, samoživitele a v neposlední řadě pro lidi v nouzi. Jedná se o ohrožené skupiny, které jsou naprosto odkázány na stát a potřebují jeho přímou podporu. Pomoci může zákon o podpoře bydlení, na kterém je již mnoho odpracováno, a probíhají jednání o jeho podpoře s ministry nové vlády. Návrh zákona obsahuje mix funkčních nástrojů pro cílenou pomoc lidem v bytové nouzi a zároveň na preventivní předcházení problémům.

Návrh zákona řeší celou problematiku komplexně, díky němu se podaří postupně zvýšit úroveň kvality života české společnosti. Důraz spočívá na vytvoření sítě kontaktních poradenských míst, kam se budou moci občané obrátit a dostanou jasnou informaci, jak postupovat ve své aktuální situaci. Získali by podporu v udržení vyhovujícího bydlení, a pokud se dostanou náhle do nepříznivé situace, bude pro ně existovat řešení. Zajistí se bydlení na míru v každé obci, které bude tím nejlevnějším účinným řešením.

Více zde.
 

kategorie Z médií