KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Komentář Marka Výborného: Hrozí kolaps sociálních služeb
Zpět

Komentář Marka Výborného: Hrozí kolaps sociálních služeb

Přidáno 23. 5. 2019
Ilustrační foto
Právo

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se společně s vládou z nepochopitelného důvodu zdráhá splnit slib z prosincového projednávání státního rozpočtu a dofinancovat částkou lehce přes dvě miliardy zajištění sociálních služeb v tomto roce. Podporu pro ty nejpotřebnější, pro děti, seniory, maminky v azylových domech, lidi, kteří se o sebe sami postarat často nemohou. To je skandál sám o sobě.

Ještě skandálnější je, že se Jana Maláčová vymlouvá na to, že jí potřebné peníze nechce dát její kolegyně Alena Schillerová, ministryně financí. To ale obce, kraje, Charity, Diakonie, děti a seniory právem nezajímá. Vláda má peněz dost. 

Schválený státní rozpočet počítá letos s příjmy 1465 miliard korun, což je skoro o 400 miliard víc než před šesti lety. Díky ekonomické konjunktuře. Ekonomika šlape, firmy a lidé makají a odvádějí vysoké daně. Ale peníze, které vládě odevzdávají, zjevně nekončí tam, kde by měly. 

Řada poskytovatelů sociálních služeb, zvláště pobytového charakteru, hlásí, že již v září nebudou mít na platy zaměstnanců. Některé neziskové organizace již hlásí plány na propouštění ošetřovatelek a dalšího personálu. Kdo se postará o tyto klienty v domovech a stacionářích? Kdo zajistí péči o lidi upoutané na lůžku a odkázané na pomoc pečovatelské služby? Pořád věřím, že vláda peníze pro potřebné nakonec najde. Byla by to velká ostuda, kdyby ne. KDU-ČSL to rozhodně jen tak nenechá. 

Spolu s dalšími opozičními stranami budeme tlačit na to, aby stát plnil jednu ze svých základních funkcí, jíž je pomoc těm, kteří si sami pomoci nemohou. Ty peníze vládě nepatří. Má je od synů, dcer, tatínků, maminek, dalších blízkých a sousedů těch dětí a seniorů, kteří tyto prostředky nutně potřebují. Potřebují je, aby mohli žít důstojný a slušný život. Zaslouží si to. A naše země je dost bohatá, aby na to měla. Musí také být dost lidská, aby se starala o potřebné. 

Ještě skandálnější je, že se Maláčová vymlouvá na to, že jí potřebné peníze nechce dát její kolegyně Schillerová.
 

kategorie Z médií