KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Komentář Marie Jílkové (KDU-ČSL): Poslanci se neptají žen, proč nerodí. A mladých lidí, proč děti ne
Zpět

Komentář Marie Jílkové (KDU-ČSL): Poslanci se neptají žen, proč nerodí. A mladých lidí, proč děti nechtějí

Přidáno 27. 6. 2024
Ilustrační foto
Lidovky.cz

Není to tak dávno, co sítěmi letěly fotky několika vysoce postavených politiků, kteří komentují typicky ženská témata, jako třeba porody. Napadá mne ta proslavená fotka z porodnice U Apolináře.

Mladí nejsou sobečtí

Nutné je se ovšem ptát i samotných mladých žen, proč se nehrnou do dobrodružství zvaného rodičovství? Často, častěji než bych chtěla, se objevují zmínky, že mladá generace je sobecká a nechce děti, protože si chce užívat život, cestovat, dělat kariéru! Tak se podívejme na tvrdá data. Výzkum týkající se bezdětnosti, který zpracovala v roce 2021 organizace RILSA (Výzkumný ústav práce a sociálních věcí), říká, že sedm z deseti dotázaných bezdětných ve věku 25 až 44 let by se v budoucnu chtělo stát rodičem. A pouze jeden z deseti rodičovství ve svém dalším životě otevřeně odmítl. Kde je to sobectví?

Lidé děti v nejisté době nechtějí

Důvody, proč mladí dospělí nemají děti, předestřela na Fóru rodinné politiky jedna z nich, mladá politička Adéla Šilar. Je to tíha zodpovědnosti, která budoucí potenciální rodiče drtí. Zvládnou děti uživit? Budou mít kde bydlet? Jaká bude bezpečnostní situace? Zvládnou skloubit rodinu a práci? To všechno vede k pečlivému zvažování rodičovství. A pak ještě jeden významný faktor: mám partnera, se kterým bych chtěl/a děti mít? Osamělost je možná silnější než kdy předtím, navzdory všem seznamovacím aplikacím.

Více zde

 
kategorie Z médií