Jakýkoli větší válečný konflikt vždy zahýbe s cenami ropy, a tedy i pohonných hmot. Probíhající válka na Ukrajině není žádnou výjimkou. Šok vyvolaný vypuknutím ozbrojeného konfliktu a s tím spojená nejistota měly za následek i zdražování veškerého zboží a růst cen strategických surovin, jako je právě ropa. Problém je navíc pro spotřebitele o to nepříjemnější v době rekordní inflace způsobené covidovou krizí.
Ceny ropy sice nejprve nějakou dobu opravdu stoupaly, nicméně po počáteční panice na trhu začaly opět klesat. Zdražování ropy šlo ruku v ruce i se zvyšováním cen benzínu. Naopak následný pokles cen této komodiry se bohužel odrazil jen velmi mírně na cenách benzínu, které ale klesaly viditelně pomaleji.
Problém tak není v nedostatku „černého zlata.“ Ropy máme stále dost a v nejbližší době její chronický nedostatek opravdu nehrozí. Příčina problému s vysokými cenami pohonných hmot v Česku je nejspíše trochu někde jinde.
Je třeba ji hledat ve vysokých maržích provozovatelů čerpacích stanic, kteří si na probíhající válce a krizi snaží co nejvíce namastit kapsu. Někteří prostě zneužili situace a na válce i nejistotě lidí se teď snažili vydělat. Vypadá to, jako by došlo k uzavření kartelové dohody, na jejímž základě jsou ceny uměle vyšponované.
Více zde.