KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Komentář europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL): Přemrštěné ceny pohonných hmot jsou snahou někt
Zpět

Komentář europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL): Přemrštěné ceny pohonných hmot jsou snahou některých vydělat na válce a panice

Přidáno 18. 3. 2022
Ilustrační foto
DRBNA

Jakýkoli větší válečný konflikt vždy zahýbe s cenami ropy, a tedy i pohonných hmot. Probíhající válka na Ukrajině není žádnou výjimkou. Šok vyvolaný vypuknutím ozbrojeného konfliktu a s tím spojená nejistota měly za následek i zdražování veškerého zboží a růst cen strategických surovin, jako je právě ropa. Problém je navíc pro spotřebitele o to nepříjemnější v době rekordní inflace způsobené covidovou krizí.

Ceny ropy sice nejprve nějakou dobu opravdu stoupaly, nicméně po počáteční panice na trhu začaly opět klesat. Zdražování ropy šlo ruku v ruce i se zvyšováním cen benzínu. Naopak následný pokles cen této komodiry se bohužel odrazil jen velmi mírně na cenách benzínu, které ale klesaly viditelně pomaleji.

Problém tak není v nedostatku „černého zlata.“  Ropy máme stále dost a v nejbližší době její chronický nedostatek opravdu nehrozí. Příčina problému s vysokými cenami pohonných hmot v Česku je nejspíše trochu někde jinde.

Je třeba ji hledat ve vysokých maržích provozovatelů čerpacích stanic, kteří si na probíhající válce a krizi snaží co nejvíce namastit kapsu. Někteří prostě zneužili situace a na válce i nejistotě lidí se teď snažili vydělat. Vypadá to, jako by došlo k uzavření kartelové dohody, na jejímž základě jsou ceny uměle vyšponované.

Více zde. 

kategorie Z médií