KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Koaliční smlouva v Jihomoravském kraji je podepsaná. Hejtmanem bude lidovec Grolich
Zpět

Koaliční smlouva v Jihomoravském kraji je podepsaná. Hejtmanem bude lidovec Grolich

Přidáno 15. 10. 2020
Ilustrační foto
Česká televize

V Jihomoravském kraji podepsali zástupci KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starostů pro jižní Moravu koaliční smlouvu. Strany mají 37 mandátů mezi 65 krajskými zastupiteli. Hejtmanem bude lidovecký lídr Jan Grolich. Koalice vystřídá ve vedení kraje hnutí ANO, ČSSD, Starosty pro jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno.

V jedenáctičlenné radě budou mít čtyři zástupce ODS se Svobodnými, tři Piráti a po dvou KDU-ČSL a také Starostové pro jižní Moravu. Kromě Grolicha jako hejtmana budou náměstky Lukáš Dubec (Piráti), Jiří Nantl (ODS) a František Lukl (STAN), dalšími radními budou Jan Zámečník (KDU-ČSL), Jiří Crha (ODS), Vladimír Šmerda (ODS), Jiří Kasala (ODS), Jana Leitnerová (Piráti), Jiří Hlavenka (Piráti) a Martin Maleček (STAN).

Lidovci budou mít v gesci ekonomiku, sport a regionální rozvoj, ODS dopravu, zdravotnictví, školství a investice, Piráti životní prostředí, participaci, otevřenost, sociální oblast a vědu a výzkum a Starostové kulturu, cestovní ruch a územní plánování. Lukl a Maleček budou neuvolnění, Lukl bude dále starostou Kyjova a zváží, zda si ponechá funci předsedy Svazu měst a obcí. Maleček zůstane starostou části krajského města Brno-sever. Neuvolněný bude i Nantl, který bude dál ředitelem výzkumného centra CEITEC. Grolich se ale vzdá funkce starosty Velatic na Brněnsku.

kategorie Z médií