KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Koalici s ANO odmítám, kraj potřebuje změnu, říká pro EZ Jurečka
Zpět

Koalici s ANO odmítám, kraj potřebuje změnu, říká pro EZ Jurečka

Přidáno 6. 10. 2020
Ilustrační foto
Eurozprávy.cz

Nesouhlasně zavrtěl hlavou. Předseda lidovců Marian Jurečka ani na chvíli nepřipustil, že by jeho uskupení Spojenci zamýšlelo po krajských volbách spolupráci s vítězným hnutím ANO. „Chceme, aby se Olomoucký kraj změnil, aby fungoval lépe, byl transparentnějším. A to se pod vedením kraje i hejtmana Ladislava Okleštěka nedělo. Proto sázíme na naši formaci společně s hnutím STAN a ODS,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Marian Jurečka, který v kraji získal nejvíce preferenčních hlasů.

Nikam se netlačí, ani se nehodlá prosazovat. Pro lidoveckého předsedu Mariana Jurečku není nyní primární, aby usedl do křesla hejtmana Olomouckého kraje. „Mou ambicí teď skutečně není, abych musel být hejtmanem za každou cenu, to opravdu není zásadní. Pro mě osobně je klíčové, aby se podařila sestavit trojkoalice ve složení Piráti se Starostmi a nezávislými, kteří kandidovali společně, ODS a s námi Spojenci,“ konstatuje lídr uskupení Spojenci - Koalice pro Olomoucký kraj, který tvoří KDU-ČSL, TOP 09, Zelení a hnutí ProOlomouc.

Bývalý ministr zemědělství se netají zklamáním, že KDU-ČSL nevyhrálo pod vedením stávajícího hejtmana Jiřího Čunka krajské volby ve Zlínském kraji. „Čekal jsem, že dokáže obhájit první místo, jehož dosáhl před čtyřmi lety. Tady jsme opravdu zaostali za očekáváním. Ale určitá rozladěnost může vyprchat, pokud se podaří úspěšně dotáhnout povolební vyjednávání,“ přeje si zastupitel Olomouckého kraje.

Stále věří, že po Janu Grolichovi, který získal hejtmanské křeslo v Jihomoravském kraji, do něj znovu ve Zlínském kraji usedne i Jiří Čunek. Jurečka s bývalým prvním místopředsedou druhé vlády Mirka Topolánka souhlasí, že měl lépe komunikovat v případě výstavby nové krajské nemocnice. „A to možná nejen ve vztahu k veřejnosti, ale i k partnerům v zastupitelstvu, byť se na něm o této otázce rozhodovalo dvakrát.“

Absolvent Mendelovy univerzity v Brně upírá svoji pozornost i ke druhému kolu senátních voleb, v němž lidovci obhajují šest mandátů. I když oproti původním plánům prošlo do závěrečné fáze sedm stranických kandidátů, namísto předpokládaných osmi, není na místě podle něj cokoli z výsledku vyvozovat. „Mluvit o senátním nezdaru je předčasné, vždyť stále můžeme obhájit oněch šest mandátů. Šance tady stále je. Proto bych opravdu s hodnocením v této věci počkal. Samozřejmě si uvědomuji, že v některých obvodech čeká lidovecké kandidáty těžký boj a nebudou to mít vůbec jednoduché, ale uvidíme,“ nepropadá Jurečka chmurám.

Soukromý zemědělec se v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjádřil i téměř nad urážející rétorikou lidoveckého senátora Václava Hampla, který obhajuje svůj post v souboji s Miroslavou Němcovou. Proti své soupeřce se ostře vymezuje a nedávno řekl, že má jen aureolu svaté ženy, buduje si mýtus neposkvrněné ikony, ODS odkývá vše, co po ní strana žádá a naznačil, že se viditelnila jen tím, že při Zemanově inauguraci v roce 2018 na protest proti volbě opustila Vladislavský sál. „Osobně bych taková slova nevolil. Je to otázka pro Václava Hampla, proč tak činí a z jakého důvodu svoji soupeřku tak vnímá. Více se k tomu nemohu vyjádřit, protože, jak už jsem řekl, já bych tak ostrou rétoriku nepoužil.“

Šéf lidovců má dobrou náladu z toho, jak v krajských volbách uspěla opozice. „Šance na spojení sil tady je. Mám radost z celkového výsledku opozice, který je velmi dobrý a slibný i směrem ke sněmovním volbám,“ hřeje Jurečku, který si po oznámení výsledků přiťukl pivem se šéfkou TOP 09 Markétou Pekarovou-Adamovou i předsedou ODS Petrem Fialou.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

kategorie Z médií