KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Koalice SPOLU věří malým reaktorům a střešní fotovoltaice, varuje před závislostí na Rusku
Zpět

Koalice SPOLU věří malým reaktorům a střešní fotovoltaice, varuje před závislostí na Rusku

Přidáno 10. 3. 2021
Ilustrační foto
ekonomickydenik.cz

Poměrně stručný, ale s rozumnými a konkrétními návrhy. Tak lze shrnout program koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) do říjnových sněmovních voleb v oblasti energetiky. Podle textu, který má redakce Ekonomického deníku k dispozici, bychom měli stavět raději menší modulární reaktory než velké bloky. Také bychom měli snížit závislost na ruském plynu a opět nastartovat růst zelené energetiky.

Jedná se téměř finální dokument, na kterém se strany shodly, ale dosud nebyl oficiálně zveřejněn. Obecně lze říct, že program koalice Spolu odpovídá současnému názorovému mainstreamu v energetice. Pravostředová koalice založená s ambicí nahradit po volbách vládu vedenou Andrejem Babišem podporuje výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, ale jen s podmínkou, že dodavatel nebude z Ruska ani Číny. Budoucnost využití jádra koalice vidí v menších modulárních reaktorech.

Koalice má jasno v tom, že doba uhelná končí. Dočasně vzroste význam zemního plynu jako přechodného zdroje na cestě k bezemisní energetice. „Nechceme ovšem, aby nepřiměřený nárůst jeho podílu na energetickém mixu zvýšil naši geopolitickou zranitelnost. V rámci diverzifikace zajistíme podíl na terminálu LNG v sousední zemi,“ uvádí se v programu. Právě napojení Česka na LNG terminál v Polsku je tou nejreálnější cestou, jak snížit skoro stoprocentní závislost na ruském plynu.

Více zde.

kategorie Z médií