KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Koalice SPOLU: Po Babišovi zůstane spálená země. Bude třeba ji obnovit
Zpět

Koalice SPOLU: Po Babišovi zůstane spálená země. Bude třeba ji obnovit

Přidáno 15. 2. 2021
Ilustrační foto
Forum24

V novém čísle Revue FORUM najdete exkluzivní rozhovor hned se třemi politiky najednou. Za koalici SPOLU s námi hovořil její kandidát na premiéra Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka. Probrali jsme nouzový stav, volební zákon, obavy z dalšího vývoje a samozřejmě všechny důležité aspekty jejich koalice.
Měli jste jednání s předsedou vlády Andrejem Babišem, aby se následně druhý den ukázalo, že žádná dohoda neplatí. Vaše vzájemná dohoda se týkala hlasování o volebním zákonu, který je nutné kvůli rozhodnutí Ústavního soudu rychle přijmout. Vládní poslanci ale pro dohodnutý návrh nakonec nehlasovali. Chápu situaci správně?

Fiala: Ano, chápete to správně. Probíhalo jednání o volebním zákonu a o rozhodnutí Ústavního soudu. Podle toho, jak jsme to chápali, došlo k jasné domluvě na základních parametrech a hlavně na způsobu projednávání. Měl se použít nosič zákona, což byla novela předložená skupinou poslanců v čele s Markem Výborným. Chtěli jsme provést první čtení bez nějaké diskuze, novela by prošla, a poté bychom vedli další jednání a v dalších čteních bychom hlasovali o pozměňovacích návrzích. Souběžně měla probíhat jednání se senátem. Ideální podoba by byla, kdybychom všichni společně předložili pozměňovací návrh, který bychom schválili. S tím jsme se rozešli, a ráno na jednání poslanecké sněmovny ANO a SPD tuto dohodu porušily.

Druhou věcí, nutno říci mnohem méně konsenzuální, byla zmatená debata o nouzovém stavu. Myslím, že vyjadřuji pocity nás tří, když řeknu, že to bylo opravdu šokující. Nepřipravenost, chaos a bezradný premiér. Závěrem této debaty bylo, že vláda nemá většinu a že chce jednat. My jsme měli zájem o vytvoření podmínek pro jednání a chtěli jsme mluvit o tom, kam se má ubírat strategie boje s pandemií. Přes všechny signály jsme v poslanecké sněmovně ráno zjistili, že všechny naše návrhy budou brutálně zamítnuty. Proč říkám brutálně? Nebylo umožněno ani to, abychom se o nouzovém stavu vůbec bavili. To, co včera platilo, dnes neplatí, a tak je to s hnutím ANO pořád dokola.

Pekarová: Jsem zvyklá na mnohé překvapující věci, ale takhle bezradného premiéra, který zároveň odmítá tuto bezradnost přiznat, a to možná i sám sobě, to jsem skutečně nezažila. Kdyby šlo o nějaké banality, možná bychom to mohli přejít, ale tady jde o lidské životy, o ekonomiku celé země, která je zadlužena až po uši, a pan premiér ani náznakem neřekl, že bychom se mohli nějak dohodnout. Co se týče volebního zákona, viděli jsme, jak nehorázně pan premiér útočil na Ústavní soud. Nyní Babiš naznačuje, že bude prakticky nemožné se dohodnout tak, abychom schválení nového volebního zákona zvládli včas. Že k tomu nemá vůli, to prokázalo i panem předsedou Fialou zmíněné hlasování hnutí ANO. Dohoda zazněla zcela jasně, ale druhý den neplatila. Babiš jinými slovy říká, že je mu jedno, že se celý proces schvalování protáhne a zdrží o týdny, možná o měsíce.

Jurečka: Trošku to posunu dál z toho pohledu, že jsem měl možnost Andreje Babiše čtyři roky potkávat na vládě. Zažil jsem, jak v minulosti reagoval. Na posledním jednání jsem ale viděl politika, který ani omylem není nejlepší krizový manažer, prostě před námi seděl a nebyl schopen říci, s čím přichází a co by chtěl. Nemá představu o tom, jak by měla jeho vláda revidovat opatření, která nyní nefungují. Nepřišel s konstruktivními návrhy a se snahou hledat cestu pro lidi v této zemi. Nic takového neproběhlo. Seděl tam člověk, který nebyl schopen nic jasně říci. K volebnímu zákonu dodávám, že politik nemá rozhodovat na základě emocí. Ale pan premiér se pořád chová tak, jako by mu Ústavní soud rozbil jeho hračku. Politik musí respektovat rozhodnutí Ústavního soudu a situaci řešit, protože času je málo. Pan premiér si to neuvědomuje.

Více zde.

kategorie Z médií