KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Koalice SPOLU chce lepší pomoc podnikatelům. Vládu vyzvala k jednání
Zpět

Koalice SPOLU chce lepší pomoc podnikatelům. Vládu vyzvala k jednání

Přidáno 19. 3. 2021
Ilustrační foto
Forum 24

Občanští demokraté, lidovci a TOP 09 vyzvali ministryni financí Alenu Schillerovou a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (oba za ANO) k jednání o odškodňovacím zákonu. Ten by podle opozičních stran měl kompenzovat 100 % fixních nákladů podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením přerušit činnost. Zákon by měl dát jasná a předvídatelná pravidla pro kompenzace firmám a živnostníkům.

Návrhem odškodňovacího zákona se ve středu zabýval rozpočtový výbor poslanecké sněmovny. Na něm se ale pouze určilo, do jakého data mají poslanci předkládat pozměňovací návrhy. Počítá se s tím, že jich bude celá řada.

Koalice SPOLU navrhuje, aby stát kompenzoval 100 % fixních nákladů podnikatelům, kteří museli kvůli vládním nařízením zastavit činnost, a 50 % těm, kteří museli kvůli opatřením činnost omezit. Opozice to však s prosazením zákona nebude mít vůbec jednoduché. Na rozpočtovém výboru zazněla kritika ze strany vládních poslanců. Vadí jim například zatížení státního rozpočtu.

„Současnou státní pomoc korunuje vládní chaos. Mnoho lidí i firem stále nedostává nic, nebo jen takové minimum, že jim současná vládní opatření berou nejen obživu, ale v konečném důsledku i to nejzákladnější – střechu nad hlavou. S tím nemůžeme nikdy souhlasit. Doteď tito lidé po státu vesměs nic nechtěli, postarali se o sebe sami a pravidelně platili daně. Nyní by se měla role otočit, ale výsledkem je jen zmatek. Dlouhé měsíce se snažíme o to, aby pravidla pomoci státu byla jasná, předvídatelná a především rychlá,“ prohlásil předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Více zde.

kategorie Z médií