KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Když nebude Babiš ohledně šéfa BIS postupovat podle zákona, stává se hráčem hybridní války
Zpět

Když nebude Babiš ohledně šéfa BIS postupovat podle zákona, stává se hráčem hybridní války

Přidáno 27. 7. 2021
Ilustrační foto
Respekt

Stále není jasné, kdo povede kontrarozvědku BIS. Současnému řediteli služby Michalu Koudelkovi skončí pětiletý mandát v polovině srpna a premiér Andrej Babiš pořád neřekl, zda ho ponechá ve funkci dalších pět let. Jméno nového ředitele BIS musí být každopádně projednáno v bezpečnostním výboru Poslanecké sněmovny. „Premiér o svém postupu dlouhodobě mlčí, informaci o svolání výboru nemám - a ani nemám náznaky, že by věc chtěl projednávat. Tedy, že by se zeptal například na možný termín jednání, aby byl k dispozici dostatek členů,“ říká lidovecký člen výboru Jan Bartošek na otázku, zda již ví, kdy a jestli se výbor sejde.

Nedávno jste neprosadil žádost o svolání bezpečnostního výboru. Co přesně jste na něm chtěl řešit?
Jednak jsem se pokusil o svolání výboru, jednak jsem požádal o zařazení bodu o BIS na jednání Poslanecké sněmovny. V obou případech to neprošlo, protože návrh nepodpořilo hnutí ANO, komunisté, SPD a ČSSD. Chtěl jsem, aby nás premiér s předstihem seznámil s tím, jak bude vláda postupovat při jmenování nového šéfa BIS. Právě to mu ukládá zákon, premiér ho ovšem nenaplňuje. Platí přitom, že každý zodpovědný šéf vlády takhle klíčovou personální otázku řeší s dostatečným předstihem – nikoli vyčkává do posledního dne a všechny vystavuje takové míře nejistoty.

Když jste většinu pro svolání výboru nezískal, řekli vám pak kolegové, proč vás nepodpořili?
Vzhledem k tomu, že rozhovory byly neformální, přišlo by mi nefér o nich mluvit veřejně. Vnímal jsem to tak, že v tenhle moment není vůle to projednat.

Členové výboru vám tedy říkali, že oni by chtěli o věci jednat, ale nechce to premiér?
Jak já znám lidi z bezpečnostního výboru, s řadou z nich je rozumná řeč. Ale svůj podpis nepřipojili.

Více zde. 

kategorie Z médií