KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Kdybychom zvýšili všechny podpory, nebudeme brzdit inflaci, varuje Jurečka (KDU-ČSL)
Zpět

Kdybychom zvýšili všechny podpory, nebudeme brzdit inflaci, varuje Jurečka (KDU-ČSL)

Přidáno 22. 4. 2022
Ilustrační foto
Aktuálně.cz

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka odmítá, že by vláda nepomáhala lidem, kteří kvůli současnému zdražování spadli do těžké životní situace. Jako předseda KDU-ČSL navíc dodává, že právě jeho strana sociální problémy dobře vnímá. S premiérem Petrem Fialou ho pojí důraz na základní hodnoty, v nadsázce říká, že Fialu měli lidovci do strany přitáhnout dříve, než to udělala ODS.

Jak moc se snížila životní úroveň, o kolik hůře se lidem žije?
Na ministerstvu právě aktualizujeme mapu zranitelnosti, která nám přesně řekne, na jaké skupiny občanů dopadá nynější situace nejtíživěji. Chci mít co nejlepší analytický podklad, abychom byli schopni adekvátně reagovat a pomoci tam, kde je to skutečně třeba. Chceme se vyhýbat velkým plošným opatřením, která by nás stála desítky miliard korun a peníze pak chyběly v jiných částech rozpočtu.

Dotýká se pokles střední třídy?
Statisticky to můžu doložit v příštím týdnu, první data už ale mám. Díval jsem se na odvody na sociálním pojištění, a podle nich rostou mzdy v privátním sektoru. Když srovnám čtvrtý kvartál minulého roku a první letošního, tak mzdy opět rostly. Vidíme, že v soukromém sektoru si lidé umí říci o jejich větší růst. 

Jenže spousta lidí přidáno nedostala. A mají větší rodinné výdaje než dříve.  
Dovolte mi jednu poznámku. Na situaci naší rodiny vidím, že se sice nedá uspořit tolik peněz, kolik bere vysoká inflace, ale rodina je schopna na různých věcech šetřit. Vezměme si pohonné hmoty. Neříkám, že máme lidem radit: Jezděte místo 130 jen 110kilometrovou rychlostí. Ale každý, kdo někdy řídil auto, ví, že se tím dá uspořit 10 až 15 procent spotřeby.

Více zde.

kategorie Z médií