KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií KDU-ČSL: Dál prosazujeme náš plán na modernizaci české energetiky
Zpět

KDU-ČSL: Dál prosazujeme náš plán na modernizaci české energetiky

Přidáno 1. 4. 2021
Ilustrační foto
Solární novinky.cz

Strana KDU-ČSL představila recept, jak naučit Česko využívat obnovitelné zdroje za rozumné ceny. Pozměňovací návrhy předložené předsedou lidovců Marianem Jurečkou však včera narazily na odpor poslanců Hospodářského výboru ve sněmovně.

Inspirace ze zahraničí

KDU-ČSL se ve svých návrzích inspiruje dobře vyzkoušenou praxí ze zahraničí, kterou česká vláda opomíjí. Například v Německu  se podařilo díky tržní soutěži stlačit ceny solární energie od roku 2015 až o polovinu. Tyto kroky zavedly také ostatní státy Visegrádské 4, jen v Česku zatím chybí. 

Pozměňovací návrhy předložené předsedou lidovců Marianem Jurečkou odstraňují slabiny vládní novely zákona o podporovaných zdrojích (NZPOZE) a zavádí technologicky neutrální systémy aukcí, které zajišťují, že tu vznikne skutečné tržní prostředí pro využívání obnovitelných zdrojů.

Výhodou otevření soutěží pro všechny typy zelených zdrojů podle návrhů Mariana Jurečky je vznik konkurenčního prostředí v české energetice a tlak na budoucí využití těch nejlevnějších energetických zdrojů.  Čeští občané se tak budou moct těšit z výhod čisté energie za rozumných podmínek.

Zacíleno na rozvoj moderní energetiky

„Cílem KDU-ČSL je nastartovat rozvoj moderní energetiky a nastavit předvídatelné prostředí pro nové investice. Navrhuji proto otevření tržního systému podpory také pro solární elektrárny a bioplynové stanice. Vláda pak bude vyhlašovat samostatná kola aukcí pro daný typ zelené energie podle vývoje technologií nebo potřeby náhrady uhlí,” popisuje v zahraniční osvědčený princip tržní podpory Marian Jurečka.

Více zde.

kategorie Z médií