KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií „Katastrofa a peklo.“ Hejtman Grolich promluvil o řádění tornáda, solidaritě i naději
Zpět

„Katastrofa a peklo.“ Hejtman Grolich promluvil o řádění tornáda, solidaritě i naději

Přidáno 28. 6. 2021
Ilustrační foto
blesk.cz

V postižených obcích, kde ve čtvrtek řádilo ničivé tornádo, pokračuje odklízení trosek a sčítání škod. Lidé spoléhají na koordinaci pod velením jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL). Pro Blesk Zprávy v rozhovoru popsal, jak vypadaly jeho první chvíle po ničivém živlu i co vše je v postižených oblastech nyní potřeba a na co by lidé, kteří nabízejí pomoc, měli dát pozor. Řeč přišla i na hyeny, které zneužívají dobrotu lidí i v této situaci. 

Pane hejtmane Grolichu, co jste si říkal v první chvíli, když část Jihomoravského kraje zasáhlo ničivé tornádo?
Je to katastrofa, je to peklo.Ty první pocity byly hrozné. Je pravda, že když tam člověk tráví tolik času a soustředí se na řešení těch problémů, tak už si to ani neuvědomuje, ale ty první okamžiky, to byla opravdu hrůza. 

Věděl jste tehdy, jako hejtman, kde po tom pustošení začít? Jak postupovat? 
To nedokážu úplně říct. Chvíli jsem seděl a přemýšlel, to je pravda, ale věděl jsem, že v tom ty lidi nemůžeme nechat a musíme začít konat. Věděl jsem, že je to katastrofa, kterou nezažili ani ti nejzkušenější záchranáři, nezažili ji ani profesionální hasiči, kteří jezdí na různé mise do zahraniční. Na nich byla a je ta největší tíha, a já jen věděl, že jim to musíme co nejvíc ulehčit. Nakonec to, že je, v uvozovkách, hodně velkých uvozovkách, jen pět potvrzených obětí, na to jak ničivé to tornádo bylo, tak je to poměrně velký úspěch a za to jim patří velký dík. 

Více zde.

kategorie Z médií