Snížení DPH na potraviny není cesta, jak pomoci občanům s inflací. Výsledkem bude jen výpadek 15 miliard korun ze státního rozpočtu a v cenách pro spotřebitele se to nemusí vůbec projevit. Polsko, které zrušilo DPH na potraviny, od opatření odstupuje k 1. 8., poté se u nich očekává skokové zdražení
Nejsem pro experimenty, které nemusí mít vůbec žádný vliv na výslednou cenu potravin pro spotřebitele, zvláště když by to v budoucnu zaplatily naše děti. Při snížení DPH na 5 % by výpadek státního rozpočtu činil až 15 miliard. Současně by tento krok nedosáhl kýženého výsledku. Zpočátku by potraviny nejspíše zlevnily, ale pak by se ceny vrátily na původní hodnotu, tak jako v Polsku, kde kvůli tomu od opatření k 1. 8. ustupují, a dokonce se u nich očekává skokové zdražení potravin. Vyrazit do Polska na nákupy bych tedy nedoporučoval.
U nás v Česku jsme si tento krok vyzkoušeli u pohonných hmot. Snížili jsme spotřební daň, ale ceny jsou nyní ještě vyšší. Lidem toto řešení nepomohlo a rafinerie si akorát „namastily kapsu“. Proto nesouhlasím se snížením DPH na potraviny. Schvalme raději zákon o významné tržní síle, který se zatím podařilo jen postoupit v prvním čtení i přes odpor hnutí ANO a SPD. Současně nechápu, proč jej bývalý ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO) v minulém volebním období na ministerstvu průmyslu a obchodu 13 měsíců blokoval.
Více zde.