KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Karel Smetana (KDU-ČSL): Novelou zákona zpomalíme úbytek půdy
Zpět

Karel Smetana (KDU-ČSL): Novelou zákona zpomalíme úbytek půdy

Přidáno 25. 1. 2024
Ilustrační foto
Mladá Fronta DNES

Omezit spekulativní nákupy půdy investory ze zemí mimo Evropskou unii chce pozměňovacím návrhem lidovecký poslanec z Olomoucka Karel Smetana (KDU-ČSL). Jde o součást novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Má ztížit i stavbu skladů nebo fotovoltaiky na polích, což je i případ kraje. Zástupci byznysu se ale obávají dopadů na ekonomiku. 

Smetana prosazuje, aby měly nezemědělské podniky z třetích zemí horší přístup k vlastnění zemědělsky obhospodařovaných pozemků. „Prodražuje to půdu, potažmo pachty. Úprava sice nevyřeší všechno, jsem si toho vědom, ale snižme alespoň tlak na cenu, protože ve výsledku se to promítá do cen potravin,“ řekl poslanec z Haňovic na Olomoucku.  
 
Mít nově jen české vlastníky podle něj není možné. „Kvůli pravidlům volného trhu nevyřešíme, pokud je zájemce z členského státu Evropské unie nebo evropského hospodářského prostoru. Některé státy to mají, například Polsko, kde si nerezident na půdu nesáhne, ale taková možnost už se vyjednat nedá,“ dodal.  Počty vlastníků české půdy ze zemí mimo EU nejsou známé. „Doteď se to nekontrolovalo. Často mohou půdu nakupovat přes bílé koně v Evropě nebo i přes české IČO. Chceme do toho zapojit i registr skutečných vlastníků, případně podobný evropský nástroj,“ sdělil Smetana.
 
Více zde.

kategorie Z médií