KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Karel Smetana (KDU-ČSL): Finanční prostředky v zemědělství se navyšují
Zpět

Karel Smetana (KDU-ČSL): Finanční prostředky v zemědělství se navyšují

Přidáno 19. 2. 2024
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Poslanec a místopředseda zemědělského výboru Karel Smetana (KDU-ČSL) byl dnes dopoledne hostem pořadu Zprávy plus na CNN Prima NEWS. Debatu vedl o zemědělských protestech, které se v aktuálně v Praze dějí. 

„Rozhodně není pravda, že by se vláda Petra Fialy zemědělstvím nezabývala. Navýšili jsme např. kofinancování evropských prostředků, což do tohoto sektoru přineslo přes 4 miliardy korun navíc. Tedy prostředky rozhodně neubývají. Co se týká samotného přerozdělování financí v rámci prvního pilíře, tam jsme se rozhodli nejdříve podpořit malé zemědělce. To ale neznamená, že střední a velké zemědělce v budoucnu nijak nepodpoříme. Ministr Výborný předem avizoval, že dojde k vyhodnocení a optimalizaci tohoto systému, a to se nyní děje. Na posledním jednání ministra s premiérem Fialou, kterého se účastnili i tři nejdůležitější nestátní zemědělské organizace, se podařilo vyjednat možná řešení a výsledkem také bylo distancování se těchto organizací od dnešního protestu,“ řekl o protestech Karel Smetana (KDU-ČSL).

„Jedním z organizátorů protestů je pan Jandejsek. Velkozemědělec, jehož firma má miliardové obraty a čistý zisk přesahuje sto milionů korun. A tento muž přijel do Prahy demonstrovat, jak se má špatně, s tím já nemohu souhlasit. Na druhou stranu chápu, že tu skutečně je řada problémů, které zemědělce trápí a my je musíme řešit. Ministr zemědělství Marek Výborný se zemědělci a jejich relevantními zástupci komunikuje a ta řešení skutečně hledá. Problematické je, že některé ty problémy není možné řešit jenom na naší národní úrovni, ale musí se najít společné východisko v rámci Evropské unie. Jedná se např. o přemíru byrokracie nebo dovoz obilnin z Ukrajiny. Věřím, že některá řešení na současné problémy se podaří vyjednat na radě ministrů zemědělství EU, která proběhne příští pondělí,“ dodal Smetana. 

Více zde.

 

kategorie Z médií