KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Kandidát na hejtmana František Talíř: Mým cílem je dávat lidi dohromady
Zpět

Kandidát na hejtmana František Talíř: Mým cílem je dávat lidi dohromady

Přidáno 15. 9. 2020
Ilustrační foto
Katolický týdeník

FRANTIŠEK TALÍŘ kandiduje v jižních Čechách. Snaží se prosadit v krajských volbách jako lídr společné kandidátky KDU-ČSL a TOP 09, které zde dávají síly dohromady.

Proč chcete dělat politiku? Nejde si jinde vydělat lépe a snáz?
To určitě jde, a velmi dobře. Na druhé straně politika podle mě není o tom, abych si vydělal co nejlépe a co nejsnáze a pak zapadl do nějakého křesla.
Dlouho jsem přemýšlel, jestli se do tohoto „světa“ pouštět, protože jsem věděl, že to vůbec není jednoduché. Převládl ve mně pocit zodpovědnosti za obecné dobro a chuť sloužit druhým lidem právě touto cestou.

S čím tedy vstupujete do těchto voleb?
Z našich programových priorit bych rád vyzdvihl rodinnou politiku: máme v plánu zavést porodné 5 000 Kč a pastelkovné 2 000 Kč. Mám radost, že se nám podařilo spojit síly s další stranou, a to s TOP 09. Politická scéna je hodně roztříštěná a vždycky je jednodušší variantou neshodnout se, rozhádat a odejít. Mně ale naopak dává smysl spojování sil. Společně jsme silnější a dokážeme lépe prosazovat náš program a hodnoty – v našem případě křesťanské a prozápadní.

Co jste se během letošní kampaně naučil? Baví vás potkávat se s lidmi?
Setkávání s lidmi je vlastně tím, co mě na politice baví vůbec nejvíc. Kampaň jsme se rozhodli pojmout trochu netradičně, a proto jsme se v druhé polovině srpna vydali s partou kamarádů, s Mladými lidovci, se členy TOP týmu a dalšími kandidáty Hejtman Tour kolem jižních Čech. Jeli jsme na kolech a postupně jsme navštívili více než 50 obcí po celém kraji. Zkrátka jsme se chtěli potkávat s lidmi. Vzhledem k mému věku jsem vděčný, když mohu naslouchat zkušenostem druhých, a pak jsem díky tomu získal řadu podnětů, co by šlo v kraji zlepšit. A v neposlední řadě při té cestě šlo o spojování lidí z KDU-ČSL a TOP 09, o seznamování se napříč stranami. Ještě důležitější než volební výsledky pro mě totiž je, aby zde byli lidé, kteří jsou ochotní pro křesťansko-demokratickou politiku pracovat déle než pouze jedno volební období.

Mají jít křesťané do politiky a jak přitom zůstat věrní svým zásadám?
Před dvěma lety jsem byl kandidátem do Evropského parlamentu a během synody o mládeži ve Vatikánu jsem dostal šanci zeptat se na tohle přímo papeže – tedy jak zůstat v politice čistý, zda to lze. On mi odpověděl, že je to možné, pokud každé moje rozhodnutí, ať už větší, nebo menší, bude opravdu motivováno službou druhým. Nikoli primárně mým osobním zájmem. Znám hodně politiků, kteří dobře začali a postupně je politický svět semlel. Vím ale zároveň i o takových, kteří opravdu dokázali dělat politiku čistě. Takže si myslím, že křesťané by se rozhodně měli angažovat v politice, protože politika má dopad na všechny, a když jako křesťané zůstaneme „ti čistí“, „ti stranou“, zbytečně přenecháme prostor těm, kteří budou jednat opačně.

Co byste doporučil mladým lidem, které zajímá politika?
Aby se toho určitě nebáli. V Itálii, kde jsem dva roky žil, mají jedno výborné přísloví: „Mettere le mani in pasta.“ Znamená to nebát se vložit ruce do těstovin, abychom je zamíchali. Často o tom mluví papež František: nebát se vyhrnout si rukávy a snažit se dělat něco dobrého pro druhé i za rizika ušpinění se.
Je potřeba, aby mladí lidé šli do politiky. Ne jako uragán, který má ambice smést všechno, nýbrž jako konstruktivní prvek. Je potřeba, abychom do politiky vnášeli své pohledy.
To je vlastně i cílem mého politického snažení – povzbudit vrstevníky, aby se o politiku zajímali a šli do toho.

kategorie Z médií