KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jurečka: Nemůžeme si dovolit tolik utrácet. Některé ambice možná nepůjde naplnit tak rychle
Zpět

Jurečka: Nemůžeme si dovolit tolik utrácet. Některé ambice možná nepůjde naplnit tak rychle

Přidáno 12. 11. 2021
Ilustrační foto
Český rozhlas

KDU-ČSL má v pravděpodobné nové vládě obsadit rezorty životního prostředí, zemědělství a ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky je nyní žádoucí, aby vláda nastoupila bez prodlení: „Není to jen otázka epidemie, ale je zde daleko více akutních věcí, které je třeba řešit: energetická krize, pomoc rodinám v tíživé sociální situaci, připravované předsednictví v Evropské unii nebo příprava státního rozpočtu.“

Zlepšení stavu veřejných financí je jednou z deklarovaných priorit nové vlády, podle končící ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) ale deficit na příští rok nelze snížit, pokud se to nemá dotknout sociálních služeb státu a důchodců.

„V příštích týdnech začneme debatovat, ve kterých kapitolách jsou úspory možné a proveditelné. Jsme odhodláni deficit snížit k částce 300 miliard korun, to jsme říkali před volbami a platí to i teď. Bereme velmi vážně zodpovědnost za to, aby se nezhoršila sociální situace lidí v České republice,“ deklaruje Jurečka.

Řešit prý bude třeba i aktuální podfinancovanost sociálních služeb, kterým v rozpočtu připraveném současnou vládou chybí až tři miliardy korun. Šéf lidovců rovněž zmiňuje nutnost pomoci lidem, kterým se skokově zvýšily zálohy na energie.

Více zde. 

kategorie Z médií