Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka hájí postup vlády, která se ve středu rozhodla navýšit finanční pomoc uprchlíkům z Ukrajiny a zároveň jim usnadnit přístup k práci i registraci v Česku. "Máme morální, lidskou povinnost postarat se o manželky a děti Ukrajinců, kteří bojují i za nás," sdělil Jurečka v rozhovoru pro Aktuálně.cz, ve kterém popisuje podrobněji pomoc uprchlíkům.
Máte už první reakce veřejnosti na středeční rozhodnutí vaší vlády, podle které bude mít každý uprchlík z Ukrajiny nárok na pět tisíc korun měsíčně?
Mám pocit, že reakce veřejnosti byly v prvních dnech tak z 90 procent velmi pozitivní, lidé podporovali naši pomoc Ukrajincům. Mnohokrát jsem slyšel, ať děláme kroky na pomoc Ukrajině, že jí musíme pomáhat, musíme být solidární. Spoustu lidí popisovalo, jak sami pomáhají, bylo to všechno super.
Myslíte, že se to začíná měnit?
Teď začínám vnímat určitý posun, který podle mě mimo jiné způsobují někteří opoziční politici. Samozřejmě vliv na atmosféru ve společnosti má i to, že se zvyšují například ceny pohonných hmot a někteří lidé mají pocit, že se naše vláda dostatečně nestará o vlastní lidi. S tím nesouhlasím, promýšlíme kroky, jak dál lidem v České republice pomoci. V žádném případě to není tak, že bychom nevnímali situaci v naší zemi, včetně třeba zdražování.
Některým lidem se zdá pět tisíc korun pro uprchlíky moc. Některým naopak málo. Vedli jste na vládě delší debatu o tom, jakou částku schválit?
Musím říci, že o tomto žádná velká debata na vládě nebyla. Vycházeli jsme z mezinárodní legislativy, která říká, na jakou částku by měl mít nárok někdo, kdo získal v druhé zemi status
ochrany, v našem případě vízum strpění, které uprchlíkům udělujeme. Podle této legislativy by měl stát poskytnout podporu minimálně ve výši 1,3 až 1,6násobku životního minima. Takže my jsme to zaokrouhlili na 5 tisíc korun.
Více zde.