KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jurečka: Je tu nerovnost v síle hlasu voličů, chci změnit zákon
Zpět

Jurečka: Je tu nerovnost v síle hlasu voličů, chci změnit zákon

Přidáno 28. 1. 2020
Ilustrační foto
Česká televize

Nově zvolený předseda KDU-ČSL Marian Jurečka by rád změnil volební zákon, který podle něj komplikuje předvolební spolupráci menších stran. Změnu označil za narovnání podmínek a tvrdí, že úpravy v propočítání hlasů při volbách do sněmovny by mohly podpořit všechny strany, v jejichž zájmu to je. Jurečka o tom mluvil v pořadu Interview ČT24.

Jurečka je dnes vůči předvolebním koalicím skeptický, jak řekl i krátce po svém zvolení předsedou lidovců. „Jsou tady výrazné překážky na straně legislativy: volební zákon a jeho pětiprocentní kvórum. Pokud se to nezmění… A my na tom pracujeme, předložili jsme novelu volebního zákona. Budu chtít jednat s předsedy ostatních parlamentních stran, zdali bude vůle se shodnout na některých parametrech a upravit je. Nebo do toho může vstoupit Ústavní soud,“ plánuje. 

Podle něj se může pro změnu najít podpora. „Všechny strany kromě hnutí ANO by na tom mohly mít zájem, aby se narovnalo prostředí. Je tady obrovský rozdíl v síle hlasu. Na mandát poslance hnutí ANO vám stačí 18 500 hlasů, na mandát poslance za KDU-ČSL potřebujete 28 tisíc hlasů, na mandát poslance STAN je to 42 tisíc hlasů. To je evidentní rozdíl v síle hlasu,“ tvrdí Jurečka.

Celý rozhovor zde.

kategorie Z médií