KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jurečka: Babišovi na ruku nejdu. Volební systém je nefér a rozpočet bezcenný
Zpět

Jurečka: Babišovi na ruku nejdu. Volební systém je nefér a rozpočet bezcenný

Přidáno 7. 12. 2020
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Předseda lidovců Marian Jurečka věří, že se volební koalice s ODS a TOP 09 popere o vítězství v příštích sněmovních volbách. Nebojí se ani případné vládní spolupráce s Piráty a STAN. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS připomíná, že většina lídrů těchto stran jsou „Husákovy děti“, tudíž představitelé nové politické generace, kteří nejsou napojení na historické struktury svých stran. Má nakročeno být lídrem koalice v Olomouckém kraji a odmítá kritiku, že by jako ministr zemědělství šel na ruku Andreji Babišovi (ANO).

V lednu to bude rok, co jste se stal předsedou strany. Na sjezdu byl často připomínán Sebastian Kurz a všeobecně silná pozice lidovců v některých evropských státech. Vy sám jste říkal, že je potřeba se začít rvát o voliče jiných stran. Jak to po necelém roce hodnotíte? Daří se to?
Sám jsem až tolik o Sebastianu Kurzovi nemluvil, to byli spíše jiní. Samozřejmě se ale snažím, aby se strana posunovala dál, abychom byli atraktivnější a získávali nové voliče. Když vezmu nějaké měřitelné indikátory, pojďme se podívat třeba na krajské volby, kde jsme dokázali vytvořit zajímavý mix lidí na kandidátky. Byli tam mladí lidé a zároveň i ti zkušení. Ukázalo se, že to má potenciál poměrně velkého úspěchu. Máme nejmladšího hejtmana v České republice – Honza Grolich, 36 let, který přišel s jiným stylem komunikace a kampaně. Máme prvního náměstka hejtmana v jižních Čechách, také se jedná o třicátníka, nebo náměstka hejtmana v Olomouckém kraji, také je to člověk středního věku, nebo třeba radní v Ústeckém kraji. Dokázali jsme zvýšit počet zastoupení v krajských zastupitelstvech a zároveň oproti předchozímu volebnímu období navýšit počet rad, ve kterých jsme zastoupeni. Je to jeden z těch dílčích cílů, který se daří naplňovat.

Máme nejmladšího hejtmana v České republice – Honza Grolich, 36 let, který přišel s jiným stylem komunikace a kampaně.

Ve čtvrtek vyšla čísla agentury Median, která nejsou pro lidovce příliš lichotivá. KDU-ČSL přisuzují 4,5 procenta.
Úplně jednoduše to rozbiji. Krajské volby jsou pro mě posledním měřitelným průzkumem, který má nějakou relevanci. Jen čtyři kraje, kde KDU kandidovala samostatně, nám daly celorepublikově více než pět procent, a to nepočítám zbývající kraje, ve kterých jsme kandidovali v různých typech koalic, kde jsme byli i my dominantním partnerem.

Více zde.

kategorie Z médií