KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jurečka (KDU-ČSL): Životní minimum se od července zvýší zřejmě o pět procent
Zpět

Jurečka (KDU-ČSL): Životní minimum se od července zvýší zřejmě o pět procent

Přidáno 9. 5. 2022
Ilustrační foto
Česká televize

Od července vláda kvůli vysoké inflaci zřejmě znovu zvýší životní minimum, od něhož se odvíjí některé sociální dávky, například přídavky na děti. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v Otázkách Václava Moravce řekl, že by zvýšení životního a existenčního minima mohlo dosáhnout pěti procent. Do tří týdnů chce také předložit kabinetu opatření, která pomohou zmírnit dopad nynějšího zdražování na zdravotně postižené.

Vláda životní a existenční minimum už letos zvýšila, a to o deset procent s platností od 1. dubna. Inflace za sledované období byla ale vyšší. Jurečka řekl, že od 1. července by mělo minimum stoupnout zhruba o pět procent, nevyloučil ani další zvyšování v druhé polovině roku. Ministr chystá také úpravu dávek na bydlení. 

Vláda chce dopady vysokých cen kompenzovat také mimořádnou dávku pět tisíc korun na dítě pro část rodin nebo podporou flexibilních úvazků, schválila už i některé změny daní. Zdravotně postiženým hodlá Jurečka pomoci třeba podporou zaměstnavatelů, kteří jim dají práci, či úpravou příspěvku na dopravu. 

Jurečka také uvedl, že růst minimální mzdy je možný, upozornil však, že je to tématem intenzivních jednání. Minimální mzda bude podle něj součástí debaty na červnové schůzi tripartity, tedy zástupců vlády, zaměstnavatelů a odborů. Minimální mzda činí od ledna 16 200 korun měsíčně, zvýšila se o 1600 korun.

Více zde. 

 

kategorie Z médií