KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jurečka (KDU-ČSL): Třetí valorizace důchodů v roce je reálná
Zpět

Jurečka (KDU-ČSL): Třetí valorizace důchodů v roce je reálná

Přidáno 4. 4. 2022
Ilustrační foto
Novinky.cz

Lednové řádné a červnové mimořádné zvyšování důchodů kvůli nebývalému růstu cen nemusí být letos jedinými. Poroste-li dál inflace, dojde na něj znovu v závěru roku, řekl Právu vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Od června se kvůli prudkému růstu cen mimořádně zvýší důchody, v průměru o 1017 korun. Inflace ale pořád nabírá obrátky, takže se už ozývají hlasy, že letos zřejmě budou splněny podmínky i pro další mimořádnou valorizaci. Je to reálné?
Ano, je pravděpodobné, že na závěr roku by ještě jedna mimořádná valorizace mohla proběhnout. Mělo by k tomu dojít za stejných podmínek jako u červnové valorizace. To znamená, že by v červnu musel být cenový růst oproti lednu o pět procent vyšší. O tom, zda bude opravdu podmínka splněna a tím dojde k dalšímu mimořádnému zvýšení ještě před koncem roku, rozhodne vývoj inflace.

A o kolik by se mohly v jejím důsledku průměrné důchody zvýšit?
Nechci tady střílet od boku nějaká čísla. Můj předpoklad je, že to nebude žádná malá, symbolická valorizace, ale že porostou řádově o stokoruny. Ale opravdu nedokážu v tuto chvíli uvést nějaká konkrétní čísla.

Ve středu jste rozhodli o desetiprocentním zvýšení životního a existenčního minima s platností od pátku. Tedy v rekordním čase…
Vývoj inflace je dynamický a my vnímáme negativní dopady na české domácnosti, především na ty nejzranitelnější.

Více zde. 

kategorie Z médií