KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jurečka (KDU-ČSL): Pokusíme se prosadit podporu pro lokální výrobu zelené energie a akumulaci v Sená
Zpět

Jurečka (KDU-ČSL): Pokusíme se prosadit podporu pro lokální výrobu zelené energie a akumulaci v Senátu

Přidáno 3. 8. 2021
Ilustrační foto
Solární noviny

Čeští poslanci mohli odstranit alespoň část bariér rozvoje akumulace v Česku . Návrh poslance Mariana Jurečky (KDU-ČSL) na zavedení licence pro baterie a další druhy ukládání elektřiny však podpořili poslanci a poslankyně koalic SPOLU a Pirátů a STAN. Odmítly ho podpořit Hnutí ANO, KSČM a SPD, neutrální stanovisko k návrhu zaujal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Poslanci v červenci schválili novelu energetického zákona, která má pomoci v boji proti energošmejdům, pro další nezbytné pozměňovací návrhy už ale nehlasovali. 

Vládní programové prohlášení kabinetu Andreje Babiše říká, že chce vláda podpořit akumulaci a lokální výrobce energie a přesně takové návrhy lidovci předložili. Podpora od poslanců hnutí ANO a ČSSD ale nepřišla.

 „U nových obnovitelných zdrojů budeme podporovat především lokální výrobu elektrické energie nebo tepla s co největší spotřebou nebo akumulací v místě výroby, tedy bez dalších provozních dotací,“ stojí v programovém prohlášení vlády. Návrhy z lidovecké dílny s programovým prohlášením vlády korespondovaly, přesto u vládních poslanců neprošly.

Marian Jurečka přítomné členy vlády a zejména ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka po hlasování ve sněmovně konfrontoval s jejich prázdným heslem „Country for the Future“ a volebním programem hnutí ANO, který mj. akumulaci obsahuje, versus realita hlasování.

 „Je zřejmé, že vláda s komunisty a SPD nejenom, že stojí na straně pouze tradiční energetiky, ale o modernizaci země vede pouze plané řeči. Zbytečně jsme promarnili další šanci připravit se na rozvoj akumulace energie, ke kterému dochází po celém světě a ve většině okolních zemí Evropy, jen ne u nás,“ dodal Jurečka.

Více zde. 

kategorie Z médií