KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jurečka (KDU-ČSL): Pětitisícový příspěvek na děti není žádný dáreček, ale potřebná věc
Zpět

Jurečka (KDU-ČSL): Pětitisícový příspěvek na děti není žádný dáreček, ale potřebná věc

Přidáno 30. 4. 2022
Ilustrační foto
Právo

Vláda rozhodla, že v srpnu vyplatí většině domácností s dětmi na každé dítě do 18 let 5000 korun. Podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDUČSL) je jednorázová dávka potřebná. Je zaměřena na domácnosti, které nezřídka mají i menší čisté příjmy na osobu než senioři.

Kvůli vysoké inflaci jste rozhodli, že domácnosti s čistým příjmem pod milion ročně dostanou 5000 korun na každé dítě. Jak jste k těm parametrům dospěli?
Po debatě, kterou jsme vedli v posledních čtrnácti dnech. Zvažovali jsme i jiné nástroje, například podporu rodičů a samoživitelek a samoživitelů přes třeba rodičovský příspěvek, porodné nebo daňovou slevu na děti. Ale u všech typů podpor nám nakonec vždycky zůstala určitá skupina rodičů a rodin, které bychom nebyli schopni podpořit a které se vypořádávají s nárůstem cen zboží a energií.

Proto jsme se nakonec rozhodli pro tuto finanční podporu, která bude adresována přímo rodičům na jejich děti. A rozhodli jsme se tím podpořit nejenom nízkopříjmové, ale i střední třídu, která se vypořádává s dopady, jež na ni mají nárůst cen či úrokových sazeb.

Už je jasné, jak budou ty domácnosti prokazovat příjem? Protože to je jedna z věcí, které oponenti kritizují.
Nyní to řešíme na technické úrovni společně s ministerstvem financí, finančními úřady a Českou správou sociálního zabezpečení. Věřím, že řešení najdeme a že to bude klientsky co nejjednodušší, abychom lidi nezatěžovali.

Máme například poměrně velkou skupinu, u níž víme, jaké jsou příjmové poměry jejich rodičů. To je více než půl milionu dětí, u nichž to jsme schopni udělat velmi rychle.

U zbývající části budeme hledat, jak to jednoduše nastavit ideálně na základě dat, která si nasdílíme mezi úřady, abychom s tím nemuseli zatěžovat rodiče.

Více zde. 

Rozhovor vyšel dne 30. 4. 2022 v Právu. 

kategorie Z médií