KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Jurečka (KDU-ČSL): Nemůžeme všechny dávky zvýšit hned. Rodičovský příspěvek je záloha, když bude hůř
Zpět

Jurečka (KDU-ČSL): Nemůžeme všechny dávky zvýšit hned. Rodičovský příspěvek je záloha, když bude hůř

Přidáno 27. 4. 2022
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Vláda nemůže podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zvýšit všechny sociální dávky a podpory lidem teď. Aktuálně je podle něj na řadě navýšení slevy na dítě, rodičovský příspěvek je až záloha na dobu, jestli bude ještě hůř. Řekl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Dále se rozpovídal o Hnutí pro život a potratech, stávce úředníků a slíbil i aplikaci na sociální dávky. 

Úředníci úřadu práce minulý týden oznámili stávkovou pohotovost. Tento týden se máte sejít. Jste připraven jim peníze přidat a vyslyšet jejich prosby?
Vycházím z toho, že v lednu jsem měl setkání s předsedou odborů úřadů práce a tam jsme si řekli několik věcí, které plním. Řekl jsem mu, že v letošním roce je situace složitá a ke zvyšování platů ve veřejném sektoru se jako vláda můžeme vrátit v polovině roku, kdy budeme řešit rozpočet. Pak jsem slíbil, že budeme pamatovat na pracovníky úřadů práce v mimořádných odměnách, a to se stalo. Dali jsme odměny těm, kteří administrovali podporu v souvislosti s ukrajinskou krizí.

Takže chtějí úředníci moc?
Také jsem řekl, že jsem připraven řešit změnu tarifů a stupňů, pokud jde o úřady práce, systémově. Což je problém, který se tady roky neřešil. Jsem nyní v situaci, kdy se snažíme zdigitalizovat agendu a tím úředníkům odlehčit, dáváme mimořádné odměny a nepřijdou mi v tento okamžik požadavky zaměstnanců úřadů práce a vyhlášení stávkové pohotovosti úplně férové. Pochopil bych, kdyby proběhlo jednání s ministrem, který řekne: „Be nechci pomoc, nevnímám současnou situaci jako složitou a nic nedostanete.“ Postoj v této situaci ale úplně dost dobře nechápu.

Miroslav Kalousek radí, že byste se neměl nechat vydírat a pětinu byste měl propustit a jejich peníze rozdělit mezi zbytek. Co vy na to? Je to cesta, kterou půjdete?
Beru velmi vážně, že situace na úřadech práce je napjatá, ale není to jen tam. Za poslední měsíce si sáhli na dno hasiči, policisté atd. Nemůžeme říct, že je tady jen jedna skupiny úředníků, která nese nejtěžší břímě. Navíc jsou kraje, kde je zátěž velmi rozdílná, a některé jsou méně vytížené. Navíc dělám opravdu maximum, abychom dokázali velmi rychle digitalizovat i ostatní sociální dávky tak, abychom nejen rozmělňovali zátěž, ale abychom do budoucna mohli snižovat počet zaměstnanců ve státní správě. Chceme, aby byl stát štíhlejší a efektivnější. To je můj jasný cíl.

Více zde. 

kategorie Z médií