KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jurečka (KDU-ČSL): Mimořádná valorizace důchodů by mohla být v říjnu. Šlo by průměrně o 600 až 800 k
Zpět

Jurečka (KDU-ČSL): Mimořádná valorizace důchodů by mohla být v říjnu. Šlo by průměrně o 600 až 800 korun

Přidáno 14. 4. 2022
Ilustrační foto
Český rozhlas

Odbory požadují v souvislosti s rostoucí inflací zvýšení mezd, a to včetně té minimální. Ministr Jurečka říká, že se k debatě o zvýšení vrátí. Jak by se mělo v této oblasti postupovat v budoucnu? Komentář pro Český rozhlas poskytl minsitr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. 

Jurečka připomíná, že vláda už zvýšila částky životního a existenčního minima. „To se propisuje do mnoha dalších dávek. Týká se to skoro 400 tisíc lidí,“ řekl s tím, že by rád přidal také rodinám, a to buď zvýšením slevy na poplatníka a děti, nebo navýšením rodičovského příspěvku.

Zdůrazňuje ale, že ačkoliv se inflace týká každého, vláda nechce jít cestou plošných opatření. „To bychom podporovali zvyšování inflace. A právě její rychlé tempo růstu je to, proč lidé chudnou. Soustředíme se na nejvíce zranitelné skupiny a někdy uděláme opatření, které je více plošné, jako je například snížení spotřební daně u pohonných hmot," dodal ministr. Koalice by ale mohla mimořádně valorizovat důchody. „Mohlo by to být v říjnu, nebo v listopadu. Řádově by mohlo jít o stokoruny, průměrně by to mohlo být o 600 až 800 korun. Peníze na to musíme najít ve státním rozpočtu, bohužel to s vysokou pravděpodobností půjde na vrub vyššího deficitu,“ dodává Jurečka.

Více zde. 

kategorie Z médií