KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jurečka (KDU-ČSL): Hledáme jiného kandidáta na prezidenta, než je Pavel
Zpět

Jurečka (KDU-ČSL): Hledáme jiného kandidáta na prezidenta, než je Pavel

Přidáno 25. 4. 2022
Ilustrační foto
Novinky.cz

Staronový šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka věří, že se koalici podaří najít společného kandidáta na prezidenta. Uvažujeme o jiných jménech, než je generál Petr Pavel, řekl v rozhovoru pro Právo.

Chcete být sociálním svědomím vlády, co si pod tím máme představit? 
Lidovci mají dlouhodobě ve svém DNA sociální politiku, která je založená na tom, že pomáháme adresně, ne socialisticky, ale solidárně. Mluvil o tom Josef Lux a my to teď převádíme do praxe – jde o tzv. princip sociální trampolíny, kdy nikoho nenecháme propadnout skrz sociální síto.

Změníme na ministerstvu práce systém dotačních podmínek, aby byly jednodušší a dostupnější, aby si je mohli lidé vyřídit např. z mobilu. Chceme také znovu iniciovat projekt Milostivého léta, protože lidé s dluhy mají dostat druhou šanci začít znovu.

Jak se s tím sociálním svědomím rýmuje, že vám odboráři úřadů práce hrozí stávkou? 
Zatím chtějí vyhlásit stávkovou pohotovost. Se zástupci odborů jsem jednal už v lednu a řekl jsem, že jsem připraven situaci řešit. Jsou tam totiž špatné platové podmínky a není tam plat stanoven motivačně. To jsou ale podmínky, které jsem zdědil. Tehdy jsem předsedovi odborů řekl, jak to chci řešit, a on to nerozporoval. Řekl jsem mu, že vyčleníme prostředky na mimořádné odměny.

V polovině roku při aktualizaci rozpočtu se vrátíme ke zvýšení platů ve veřejném prostoru. Od 1. 1. příštího roku bych chtěl opravit tarifní a platové stupně, abychom narovnali situaci, když lidé jinde ve veřejné správě za stejnou práci a při stejném vzdělání jsou placeni lépe než na úřadech práce. A také odbřemeníme lidi na úřadech od náporu práce tím, že budeme masivně digitalizovat. Tužka a papír nemají mít ve státní správě v 21. století místo. A to už děláme.

Poslední číslo, které chci říci a které ukazuje, že chceme pracovníky na úřadech práce za jejich nasazení ocenit, je, že letos dostali za první kvartál na odměnách 120 milionů korun, zatímco loni 52 milionů.

Více zde. 

kategorie Z médií