KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Juránek o vzniku kraje: Felicie s 150 tisíci kilometry a "Vypadněte" od vrátného
Zpět

Juránek o vzniku kraje: Felicie s 150 tisíci kilometry a "Vypadněte" od vrátného

Přidáno 5. 1. 2020
Ilustrační foto
znojemsky.denik.cz

Před dvaceti lety vznikl Jihomoravský kraj, jeho prvním hejtmanem se stal Stanislav Juránek. Ve funkci vydržel osm let, dodnes vzpomíná na řadu úsměvných zážitků. Třeba jak se přepravoval ve felicii, která měla najeto 150 tisíc kilometrů. „Když jsem přijel na setkání podnikatelů v brněnském hotelu Voroněž, tak vrátný řekl: Vypadněte, my tady čekáme na hejtmana,“ říká.
Zdroj: https://znojemsky.denik.cz/z-regionu/juranek-rozhovor-hejtman-jihomoravsky-kraj.html

Jak jste začínali s rozjezdem Jihomoravského kraje? Co všechno jste tehdy museli řešit?

Krajští zastupitelé nás zvolili 20. prosince 2000. Začínali jsme ale dřív, protože o řadu majetků jsme museli bojovat. Ještě před ustavujícím zastupitelstvem jsme řešili půjčku dvacet milionů korun u Komerční banky. Bylo to úsměvné, protože když jsme přišli do banky a chtěli jsme čerpat úvěr, tak nám řekli, že si musíme za tisíc korun zřídit účet. Jako radní jsme dali dohromady tu tisícovku, kolega Šmíd ji vložil v bance na účet a druhý den jsme mohli čerpat dvacetimilionový úvěr. A byli jsme tak první a jediný kraj s rozpočtem už v roce 2000. Všechny ostatní ho měly až v roce 2001.

Jaké bylo vaše první hejtmanské auto?

Souhlasili jsme s přidělením tří pracovníků z ministerstva zemědělství pod podmínkou, že jeden z nich bude řidič s autem. A čekali jsme, jaké dostaneme. Byla to červená felicie, která měla najeto 150 tisíc kilometrů. V ní jsem pak objížděl kraj. Mělo to tu výhodu, že jsem mířil do řady krajských institucí včetně škol inkognito. Když jsem třeba dorazil na setkání podnikatelů v brněnském hotelu Voroněž k červenému koberci, tak vrátný řekl: Vypadněte, my tady čekáme na hejtmana. (smích)
Zdroj: https://znojemsky.denik.cz/z-regionu/juranek-rozhovor-hejtman-jihomoravsky-kraj.html

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.Zdroj: https://znojemsky.denik.cz/z-regionu/juranek-rozhovor-hejtman-jihomoravsky-kraj.html

kategorie Z médií