KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jsme ve střehu, říká náměstek Bělobrádek o možném výskytu afrického moru
Zpět

Jsme ve střehu, říká náměstek Bělobrádek o možném výskytu afrického moru

Přidáno 19. 11. 2020
Ilustrační foto
Deník - Hradecký

Vedení Královéhradeckého kraje se připravuje na možnost, že by na jeho území pronikl africký mor prasat a ptačí chřipka. Obě onemocnění se v poslední době vyskytly například v Německu. Náměstek hejtmana pro oblast zemědělství a životního prostředí Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) proto nabádá ke zvýšené opatrnosti a hlášení uhynulých kusů divoké zvěře.

"Africký mor prasat je velice nakažlivé onemocnění prasat, ale na člověka není přenosné. Naposledy se u nás objevilo v roce 2017 ve Zlínském kraji. Nyní je oficiálně Česká republika bez nákazy,“ uvedl Bělobrádek. Na konci října se onemocnění objevilo na území Polska a Německa.

V Sasku to bylo necelých 60 kilometrů od českých hranic. Státní veterinární správa proto vydala mimořádná preventivní opatření, která platí ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje. Zavedlo se například zástřelné na černou zvěř ve výši 2000 korun a zvýšila se odměna za nález a odebrání vzorků z padlin černé zvěře, za kterou se vyplácí 3000 korun. Budují se ploty a zradidla proti migraci zvěře.

„Chci apelovat i na veřejnost, aby v případě nálezu uhynulých kusů černé zvěře neprodleně kontaktovala příslušné myslivce, veterinární správu nebo obecní úřad. Uhynulého prasete by se nálezci rozhodně neměli nijak dotýkat nebo s ním manipulovat. Stačí, pokud je to možné, uvést přesnou polohu nálezu, případně jej a jeho okolí vyfotografovat, aby jej myslivci snadněji našli,“ připomíná Pavel Bělobrádek.

Článek je placený, celý ho naleznete zde.

kategorie Z médií