KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jsem rád, že je tady vůle pro spolupráci opozičních demokratických stran, řekl Výborný pro ČRo Plus
Zpět

Jsem rád, že je tady vůle pro spolupráci opozičních demokratických stran, řekl Výborný pro ČRo Plus

Přidáno 23. 7. 2019
Ilustrační foto
Český rozhlas Plus

V posledních několika týdnech se hovoří o možné spolupráci opozičních demokratických stran, které by tak mohly vytvořit silnou platfomu pro příští sněmovní volby. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný vnímá vůli ostatních opozičních stran k možné spolupráci pozitivně. Podle něj je nyní potřeba hledat průniky a řešit důležité záležitosti, které se kvůli kauzám premiéra a situaci kolem výměny ministra kultury neřeší. „Je to nekonečný seriál, který nezajímá občany. Těm jde především o to, jestli je tady jasně nastavená důchodová reforma a nebude hrozit, že za dvacet let tady ten systém zkolabuje,“ řekl pro Český rozhlas Plus šéf lidovců. 

KDU-ČSL je nakloněna spolupráci s opozičními demokratickými stranami. „Je to otázka odpovědnosti vůči občanům této země. Jsme tady v situaci, kdy nemá být smyslem stavět spolupráci proti někomu, ale pro něco. Řadu věcí, po kterých my jako opozice voláme, vláda neřeší, protože se zabývá svými problémy,“ uvedl lídr lidovců. 

Podle Výborného by se programové průniky s potenciálními partnery měly hledat už nyní, protože jen tak může vzniknout úspěšná platforma, která může vyhrát příští sněmovní volby. Zároveň ví, že na některých důležitých bodech, jakou jsou nezávislost justice, respektování principů právního státu nebo třeba obrana veřejnoprávních médií, se shodnou s představiteli opozičních demokratických stran už teď. 

Předseda lidovců se nedívá zpět do minulosti, kdy spolupráce mezi KDU-ČSL a STANem před sněmovními volbami v roce 2017 nakonec nevyšla. „Jsem předsedou od začátku dubna letošního roku a Vít Rakušan o měsíc později. Myslím, že je to svým způsobem naše výhoda, protože se nemusím dívat zpět do minulosti, ale naopak do budoucnosti. Nechci tady řešit křivdy, které se tady udály ze všech tří čtyřech stran. To bychom se skutečně nikam dál nedostali. Naší odpovědností je hledat řešení, ne ve prospěch KDU-ČSL, Starostů, ODS nebo TOP 09, ale ve prospěch občanů České republiky. Mám radost, že ta vůle tady je a já pro to udělám maximum,“ dodal.

kategorie Z médií