KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Josef Lux: Politik, který se uměl dohodnout s každým
Zpět

Josef Lux: Politik, který se uměl dohodnout s každým

Přidáno 1. 2. 2020
Ilustrační foto
g.cz

V tomto zemědělském inženýrovi z východu Čech, který byl zaměstnaný jako vedoucí živočišné výroby v JZD Zálší, by rozhodně na začátku devadesátých let nikdo nehledal politika, který bude posléze výrazně ovlivňovat dění v celé zemi. Řeč je o Josefu Luxovi, který by se dnes dožil 64 let.

Z JZD až do Strakovky

Zprvu to byl nenápadný politik z venkova, který ve vládě Václava Klause zastupoval KDU-ČSL, jednu ze dvou menších stran, jež doplňovaly v koalici ODS. Brzy se ale situace změnila. Byť byl předsedou mnohem menší strany, než byla tehdy vládnoucí ODS, která získala ve volbách 1996 přes 35 procent hlasů a hlas jí dalo přes 1,8 milionu voličů, musel být tímto mocným partnerem respektován. Byl to právě Lux, který se v roce 1997 stal tím, kdo řídil politické dění při tehdejší vládní krizi, která nastala po finančních skandálech ODS.

Jednou lidovec, navždy lidovec

Politika ho zajímala de facto odjakživa. Už od roku 1982 byl členem Československé strany lidové, ale až do listopadu 1989 působil jen jako řadový člen. Aktivní politickou kariéru odstartoval až po roce 1989. Dlouhodobě byl členem nejvyšších zákonodárných sborů. Nejprve zasedl po sametové revoluci do Federálního shromáždění, a to jako poslanec za ČSL. Mandát obhájil ve volbách roku 1990. Ve volbách roku 1992 přešel do Sněmovny lidu. Ve Federálním shromáždění setrval do zániku Československa v prosinci 1992.

Od září 1990 byl předsedou ČSL. Razil pravicovou, křesťansko-demokratickou orientaci strany. Svou pozici v čele strany uhájil i po té, co strana zvolila nový název Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová. Ve volbách v roce 1992 zaznamenala KDU-ČSL pod Luxovým vedením úspěch a vstoupila do vlády. Josef Lux se stal ministrem zemědělství a zároveň místopředsedou vlády v první vládě Václava Klause.

Celý článek zde.

kategorie Z médií