KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jitka Seitlová (KDU-ČSL): Ústavní zakotvení práva bránit se zbraní jen symbolicky podporuje jejich p
Zpět

Jitka Seitlová (KDU-ČSL): Ústavní zakotvení práva bránit se zbraní jen symbolicky podporuje jejich používání. Změna ústavy žádná nová práva nepřinesla

Přidáno 22. 7. 2021
Ilustrační foto
Česká televize

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku ústavně zakotveno. Stane se součástí Listiny základních práv a svobod. Úprava je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Senát ve středu podle očekávání potvrdil souhlas s tím doplněním listiny, které sám navrhl. Hostem 90′ ČT24 byla místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL).

Podle Jitky Seitlové je přijetá změna zbytečná. „Myslím si to nejen já, ale i všichni ústavní právníci, kterých se komise pro ústavu doptávala. Ve znění naší ústavy je dostatečně zakotveno, že v případě, kdy je obrana nutná, tak se každý může bránit zbraní,“ uvedla senátorka Seitlová.

„Dnes jsme jen symbolicky podpořili obranu zbraní. To může být velmi nebezpečné. Myslím si, že jsme bezpečná země a podporovat názory tohoto typu, že musíme více používat zbraně, nepovažuji za přínos pro naši zemi,“ vysvětlila senátorka s tím, že změna ústavy žádná nová práva nepřinesla.

kategorie Z médií