KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jitka Seitlová (KDU-ČSL): Senát je na samosprávy hodně napojen
Zpět

Jitka Seitlová (KDU-ČSL): Senát je na samosprávy hodně napojen

Přidáno 6. 4. 2023
Ilustrační foto
PRO města a obce

Od ekologických projektů přes dopravu až po zubaře z Ukrajiny – činnost senátorů je pestrá a různorodá. Nechala nás do ní nahlédnout Jitka Seitlová (KDU-ČSL), místopředsedkyně Senátu.

Zákony, které schvalujete, jdou napříč celým spektrem toho, co má stát řešit. Nemůžete být specialistou na všechno. Kde čerpáte rady?
Ráda si nechám poradit od lidí z regionu. Konkrétně jsme teď například řešili zákon o pozemních komunikacích, kde vznikl problém ohledně předjíždění elektrických vozíčkářů. Na silnici jich přibývá a z hlediska jejich bezpečnosti není situace dořešena. Je na místě zákon a prováděcí vyhlášky doplnit. A upozornili mě na to právě lidé z mého obvodu.

Právě se zabýváte zákonem o komunitní energetice, což je žhavé téma...
Toto téma jsem otevřela v Senátu kulatým stolem a potěšilo mne, že na jeho základě se urychlilo projednání návrhů potřebných právních předpisů. V tuto chvíli by měl být připraven „lex komunitní energetika 2" novelizace energetického zákona. Neustále se ale dolaďuje, protože nejsou dořešené věci právě ve prospěch obcí a těch, kdo chtějí komunitní energetiku provozovat. Jde zejména o problém nahrazení fázového měření součtovým, které je pro drobné výrobce obnovitelné energie spravedlivější.

Více zde.

kategorie Z médií