KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jitka Seitlová (KDU-ČSL): Dalším vodním haváriím musíme předejít
Zpět

Jitka Seitlová (KDU-ČSL): Dalším vodním haváriím musíme předejít

Přidáno 15. 4. 2024
Ilustrační foto
Přerovský deník

Senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL) sleduje případ otrávené řeky Bečvy od začátku. V souvislosti s touto ekologickou havárií podnikla řadu legislativním kroků. Ještě v roce 2021 předložila senátní návrh novely zákona o Integrovaném záchranném systému, který měl stanovit a upřesnit povinnosti úřadů informovat neprodleně obyvatelstvo o případných rizicích havárie. Lidovci rovněž nachystali novelu vodního zákona, která komplexně ošetří legislativní řešení havárií na vodách v České republice.

Viník havárie na řece Bečvě stále chybí. To však neznamená, že se nemá pátrat dál. „Přes vysokou pozornost široké veřejnosti a vynaložené úsilí řady externích expertů a obětavých dotčených osob se viníka havárie nepodařilo odhalit. Postižena sankcí byla za nedbalost jedna osoba veřejné správy, několik úředníků České inspekce životního prostředí muselo odejít, rybáři dostali zatím jen částečnou náhradu za ztrátu desítek tun ryb a stav života v řece Bečvě bude dále pravidelně sledován. Takový je výsledek,“ řekla lidovecká senátorka Jitka Seitlová.  

Kauza s sebou nese nezodpovězené otázky. „Případ havárie na řece Bečvě provází řada otázek souvisejících s vážným podezřením na firmu tehdejšího předsedy vlády Andreje Babiše. Pachuť z politického ovlivnění celého řízení a vyšetřování případu u široké veřejnosti zůstává,“ uzavřela senátorka. 

Více zde.

kategorie Z médií